Schneider úvodem zmínil několik značně rozdílných tvrzení, které se o této nervově paralytické látce tradují: Je prý sovětské provenience, ale novičokem ji nazvali na Západě. Prý je dvousložková, ale občas prý také funguje z jednoho flakónku. Je to prý nervový plyn, který se prý ale dá také namazat na kliku. Je prý prchavý, ale občas prý vydrží hodiny, dny – ba týdny. Účinkuje prý okamžitě, ale někdy prý také s prodlevou. Prý má obrovský smrtící účinek již v malém množství, ale prý dá se též přežít (pouze to má ten důsledek, že přeživší osoba zmizí – jako se to stalo Sergeji Skripalovi).
„Nikdo na světě ho prý nemá, kromě Ruska, ale v nejednom státě jsou prý schopni novičokem zasažené léčit, k čemuž potřebují mít vzorek novičoku. Co se účinného rozptylu týče, v Salisbury prý novičok vážně zasáhl i zasahujícího policistu, v případě prý novičokem zasaženého Alexeje Navalného se desítkám lidí kolem něj v Rusku nic nestalo (je však možné, že byl něčím otráven až v Německu),“ pokračuje Schneider.
Spolu s tím mu na mysli vystává temná předtucha, určená běloruským aktivistům: „Zdá se, že je jen otázkou času, než se novičok objeví něco vyřešit v Bělorusku. Nebude-li totiž vývoj situace splňovat očekávání Západu, dávejte si pozor, kdo vám nese kelímek s čajem! Putin opravdu nemůže ohlídat zdraví a životy všech, kteří mu sice pilně utrhají na cti, ale když je jejich snažení marné, mohou posloužit ještě jednou, nakonec, jako oběti,“ dodává Schneider závěrem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab