Zvěřina si bere k ruce statistiku Eurobarometru, podle které je o rozšířenosti korupce v naší zemi přesvědčeno 95 procent obyvatel. Přímou zkušenost s ní přitom má pouhých 8 procent. Proto prý průzkum ani tak nevypovídá o míře korupce, jako spíš o společnosti.
Mluvit o korupci a hledat za ní vysvětlení čehokoliv je totiž podle komentátora neobyčejně pohodlné. „Na korupci lze svést leccos, vlastní chyby, nedostatečné pracovní nasazení, nedůslednost i selhání. Spoustu situací lze `vysvětlit` tím, že v tom byla nějaká levota,“ myslí si komentátor.
„Korupce v Česku funguje jako komunisti v devadesátých letech. Ti tehdy také `mohli` skoro za všechno,“ doplňuje. Podle Zvěřiny by bylo velmi zajímavé zjistit, zda ti, kteří na korupci nadávají, někdy sami nějakou korupční nabídku, například u lékaře, s potěšením nevyužili.
Pokud by tomu tak bylo, tak statistika nelhala a korumpujeme se tu všichni navzájem. Jenže v tom případě je dost problematické něco vyčítat „těm nahoře“. V opačném případě je korupce jenom oblíbeným zaklínadlem, které ve skutečnosti naši společnost až tolik netrápí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav