Stát se má omluvit parlamentnímu opozičnímu SPD za to, že Ministerstvo vnitra ve své zprávě o projevech extremismu za druhé pololetí roku 2020 označilo SPD za xenofobně zaměřenou populistickou skupinu a přisoudilo jí dominantní úlohu při projevování předsudečné nenávisti, informovala Česká televize.
Na platformě X je rozhodnutí soudu o tom, že se stát musí hnutí SPD omluvit, ostře kritizováno.
„Tak určitě. SPD jsou ultratolerantní, mírumilovnou stranou bez předsudků. To je asi tak, jako když tuneláři opouštějí soudy jako nevinní. Asi by měl stát najmout lepší právníky,“ komentoval ironicky rozhodnutí soudu server Neovlivní.cz.
Tak určitě. SPD jsou ultratolerantní, mírumilovnou stranou bez předsudků.
— NEOVLIVNICZ (@NEOVLIVNICZ) April 10, 2024
To je asi tak, jako když tuneláři opouštějí soudy jako nevinní.
Asi by měl stát najmout lepší právníky. https://t.co/uRNOGJUOu4
Novinář Filip Horký označil SPD za fašistické hnutí. „Stát se má omluvit parlamentnímu fašistickému hnutí SPD za to, že ho vnitro spojilo s xenofobií,“ uvedl.
Stát se má omluvit parlamentnímu fašistickému hnutí SPD za to, že ho vnitro spojilo s xenofobií
— Filip Horký (@FilipHorky) April 10, 2024
Ani podle Radima Hrušky z TOP 09 se stát hnutí SPD nemá za co omlouvat: „Okamurova SPD je xenofobní strana. A klidně se budu soudit,“ prohlásil mladý student.
Okamurova @tomio_cz SPD je xenofobní strana. A klidně se budu soudit. https://t.co/X7KserpJTD
— Radim Hruška (@HruskaRadim) April 10, 2024
„Žijeme v simulaci,“ komentoval stručně rozhodnutí soudu glosátor české politiky, který na platformě X vystupuje po jménem Jie, podle novinářské investigace ovšem pracuje pro ODS.
Žijeme v simulaci. pic.twitter.com/e3EiyrtyOK
— Jie (@jietienming) April 10, 2024
Jiní se obrátili na ministra vnitra Víta Rakušana, kterému vyčetli, jak dlouho jim trvalo usvědčit SPD z toho, že je xenofobní a fašistické. „Co tam na vnitru vyvádíte? Dokázat, že SPD je xenofobní a fašistická strana, by mělo být před soudem snadné! Vždyť si i vymysleli opičí mor, pravidelně útočí na nepohodlné osoby v reklamách (LGBT, různé barvy pleti a etnicity),“ rozčiloval se Ondřej Flégl.
Co tam na vnitru vyvádíte? Dokázat, že SPD je xenofobní a fašistická strana by mělo být před soudem snadné! Vždyť si i vymysleli opičí mor, pravidelně útočí na nepohodlné osoby v reklamách (LGBT, různé barvy pleti a etnicity). https://t.co/7NT3obLFNj
— Ondřej Flégl (@KyberOndra) April 10, 2024
Redaktora Deníku N Jana Moláčka velmi zajímá písemné zdůvodnění tohoto rozsudku. Doplnil jej novinář Jan Wirnitzer s tím, že zdůvodnění bude nesporně zajímavé. „Otázka, proč soud povoluje říkat o SPD, že to je parlamentní fašistické hnutí, ale stát se musí omluvit za slova o xenofobii a předsudečné nenávisti, se dost nabízí,“ doplnil.
Připomněl tak kauzu, kdy se týdeník Respekt podle rozhodnutí soudu nemusel omlouvat hnutí SPD Tomia Okamury za to, že ho v názorové rubrice nazvané Minulý týden označil za „parlamentní fašistické hnutí“.
To bude nesporně zajímavé. Otázka, proč soud povoluje říkat o SPD, že to je parlamentní fašistické hnutí, ale stát se musí omluvit za slova o xenofobii a předsudečné nenávisti, se dost nabízí.
— Jan Wirnitzer (@JanWirnitzer) April 10, 2024
„Takový Kocourkov je možná opravdu snad jen u nás,“ označil celou situaci za absurdní český spisovatel a politický komentátor Jiří Pehe. „Podle jednoho soudního rozsudku lze SPD označit za fašistické hnutí. Podle jiného ho nelze označit za xenofobní.“
Na jeho příspěvek reagoval novinář a komentátor Alexandr Mitrofanov: „Hodný fašista, takový taťka od rodiny. Rozšířený typ. Nemusí být v žádné straně.“
Hodný fašista, takový taťka od rodiny. Rozšířený typ. Nemusí být v žádné straně.
— Alexandr Mitrofanov (@AlexandrMitrofa) April 10, 2024
Stát má omluvu zveřejnit na stránkách Ministerstva vnitra a doručit ji SPD, uvedla mluvčí. „Ministerstvo vnitra vyčká na doručení rozsudku a podrobně se seznámí s jeho písemným odůvodněním. V návaznosti na vyhodnocení odůvodnění jsme případně připraveni podat odvolání k městskému soudu,“ sdělila ČTK mluvčí vnitra Hana Malá.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) připomněl, že zpráva vznikla ještě za minulé vlády. „Vypracoval ji expertní tým, který si za svými závěry stojí.“
„V řízení bylo na základě stovek provedených důkazů spolehlivě prokázáno, že SPD je legitimním demokratickým subjektem, jehož aktivity i ideologický program spočívají převážně v ochraně sociálně slabších obyvatel,“ sdělil k rozhodnutí soudu ČTK předseda SPD Tomio Okamura.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská