Dohoda uzavřená mezi Evropskou unií a Tureckem pomohla zastavit masivní příliv uprchlíků z Turecka na kontinent, ale přesto mnozí stále do Řecka připlouvají. Podle informací Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v letošním roce dorazilo do Řecka více než 160 000 uprchlíků, z nichž asi polovina byla syrské národnosti. Zpravodajská agentura Reuters však zjistila, že mnozí z nich svého rozhodnutí opustit svoji zemi zasaženou válkou litují.
Jedním z těchto uprchlíků je také bývalý obyvatel Aleppa Mustafa, který žije již čtyři dlouhé měsíce v Athénách pod stanem v místním přístavu. Také on je s životními podmínkami, které Řecko nabízí uprchlíkům, velmi nespokojen. „Všude by to bylo lepší než tady,“ konstatuje v slzách osmatřicetiletý Syřan, který v malém stanu přebývá společně se svojí o rok mladší manželkou. Stěžují si, že jejich rozhovor s azylovými úředníky byl opět posunut.
Celý text v angličtině najdete ZDE.
Manželský pár nechal v Sýrii velkou část své rodiny, včetně rodičů Mustafy, kteří se nakonec dostali do uprchlického tábora v Turecku. „Jestli se to stále povleče v tomto tempu, tak tady budeme celé roky. Někdy mám chuť vzít svoji manželku za ruku a skočit do moře,“ cituje Reuters zoufalého Mustafu a dodává, že každý uprchlík dorazivší do Řecka musí povinně projít procesem Evropského podpůrného azylového úřadu (EASO).
„Čas potřebný pro vyřízení žádosti v Řecku o přemístění uprchlíka skutečně záleží na dotyčném členském státu Evropské unie. Některé z nich postupují poměrně rychle, v dalších případech je to tempo mnohem pomalejší. Pokud mají uprchlíci štěstí, stráví v Řecku třeba jen tři měsíce, ale někdy to trvá samozřejmě mnohem déle,“ připouští ve svém rozhovoru pro agenturu Reuters Iota Peristeri, která pracuje v řecké azylové službě.
„Proces přemístění je příliš pomalý. Myslím, že v Sýrii by byl život nakonec jednodušší,“ říká osmatřicetiletá Maha, která opustila své rodné Aleppo společně se svými třemi dětmi v únoru poté, co její manžel dostal mrtvici a zemřel. Přesto, že se všichni registrovali k pohovoru u EASO již v březnu, stále ještě nebyli úředníky vyslechnuti. „Ať zrychlí, nebo nás pošlou zpátky. Hodně uprchlíků tady svého rozhodnutí lituje a platí převaděčům, aby je dostali zpět do Turecka.“
Mnoho žadatelů o azyl, jako například výše zmíněná Maha, je ubytováno v oficiálních uprchlických táborech. Ještě více uprchlíků je však nuceno přespávat přímo v ulicích Athén a čekat dlouhou dobu, než bude jejich žádost vyřízena. „Lidé jsou ze všeho zoufalí, protože nemají co na práci. Každý tady má depresi, včetně mě. Někteří z mých přátel říkají, že se vrátí zpátky a přidají se k al-Káidě, protože nemají na výběr. A víte co, já jim to ani nezazlívám,“ říká Safi, který dříve pracoval pro NATO jako překladatel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro