V roce 2011 a 2012 byly názory lidí poznamenány dopady ekonomické krize a v politických otázkách nedůvěrou ve vládu Petra Nečase. Letos podrobná analýza ukazuje, že proti krizovým letům klesl počet lidí, kteří se bojí zdražování, ztráty zaměstnání, politických otřesů atd. Naopak narostl počet těch, kteří se nebojí vůbec, a to ani v otázce, u níž si nikdo nemůže být jistý – obavy ze zhrošení vlastního zdraví.
Naopak se začínáme těšit na příjemné věci, například na cestování. Znamená to, že je ekonomická krize za námi? Podle názorů ekonomů ano. „Ukázalo se to v podstatě už letos, takže nastolený trend jen pokračuje. Rok 2014 byl vylepšením nejen pro export, ale začaly více utrácet i domácnosti, také podniky více investují a nelze si nevšimnout, že se nám daří lépe,“ míní ekonom Jan Bureš. A dodává, že se do příštího roku díky nízké ceně ropy dá skutečně hledět s optimismem.
Z odpovědí 512 resopdentů průzkumu také vyplývá, že oproti minulým letům výrazně poklesla radost z práce. O práci se lidé už tolik nebojí, a tak jí nedávají takovou důležitost. Aniž zná výsledky průzkumu, optimismus předvídá i psycholog Petr Šmolka. Ten očekává větší touhu Čechů trávit čas s rodinou – a to právě proto, že se budou mít dobře, nic je nebude příliš zatěžovat a ekonomická krize je zažehnána.
Specifické a politicky rozdílně orientované skupiny lidí vidí také podle průzkumu nejlepší události loňského roku ve zvýšení minimální mzdy a protestech proti prezidentovi Zemanovi – ty si chválí 22 procent lidí ze zkoumaného vzorku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: bra