Noviny: Za prodej dolů Bakalovi můžeme vymoci miliardy. Sobotkovi se ale prý nechce

09.04.2014 7:41 | Zprávy

Stát má ještě šanci vymoci miliardy z privatizace OKD. Cesta k tomu je trnitá, ale přesto existuje. Zbývá ovšem už jen několik měsíců, než se tato možnost uzavře. Tento scénář ale především předpokládá vůli vlády peníze skutečně získat. A Sobotkovu kabinetu se podle MF Dnes příliš nechce.

Noviny: Za prodej dolů Bakalovi můžeme vymoci miliardy. Sobotkovi se ale prý nechce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Šanci dle MF Dnes nabízejí pravidla Evropské unie. Evropská komise může do obchodu zasáhnout do deseti let od jeho realizace, a tato lhůta tedy uplyne letos v září. V rámci tohoto řízení komise vyšetří, zda prodej neproběhl pod tržní cenou a zda tedy transfer nebyl skrytou podporou státu jedné firmě. Pokud by zjistila, že tomu tak bylo, mohla by státu nařídit, aby i s úroky vymohl chybějící miliardy.

Stát by tak dostal možnost od privatizační smlouvy odstoupit, případně se s majiteli firmy dohodnout, že zpětně doplatí požadovanou částku.

Zdánlivě nic nebrání tomu, aby se stát obrátil na Evropskou komisi. Škoda, která měla státu vzniknout, je zdokumentovaná policejním vyšetřováním privatizace. Policisté pracují s posudkem renomované auditorské firmy Ernst  & Young, která škodu odhaduje na 20 miliard. V Bruselu už navíc jedna stížnost leží - podali ji nájemníci hornických bytů, kteří se cítí znevýhodněni privatizací svých příbytků.

K úspěchu by ovšem byla nezbytná iniciativa vlády, která nepřichází. Premiér Bohuslav Sobotka k tomu říká: „Směrem k Evropské komisi bylo v uplynulých letech podáno několik podnětů, je na ní, aby se s nimi vypořádala.“ Podle MF Dnes stojí za Sobotkovou pasivitou strach o vlastní kariéru, která by byla nepochybně značně poznamenána, pokud by Evropská komise zkonstatovala, že stát chyboval. Za vládu tehdy jako ministr financí vedl privatizaci právě Sobotka.

Evropská komise již dříve privatizaci OKD několikrát přezkoumávala, vždy došla k názoru, že stát nepochybil. Problémem je, že při tom nejspíš vždy vycházela z neúplných podkladů, dodávaných českým Ministerstvem financí. Jak Bohuslav Sobotka, tak později Miroslav Kalousek do Bruselu vždy hlásili, že cena za OKD byla v pořádku.

S tím bylo v roce 2011 šetření definitivně uzavřeno, jak MF Dnes informoval i mluvčí Komise pro hospodářskou soutěž. K přehodnocení stanoviska by tak vláda musela doložit, že při původním podání byla podvedena, a proto nemohla dodat kompletní dokumentaci. Do takovéto hry se však prý ale příliš nechce ani ministru Babišovi, jinak nejvehementnějšímu kritikovi privatizace.

MF Dnes dodává, že Babiš je v tomto případě v kleštích, které do značné míry vysvětlují jeho vlažnost. Případná snaha o dokázání nedovolené podpory by nejspíš rozpoutala opravdovou válku ve vládní koalici, a navíc by společnost OKD mohla sabotovat dohodu o dalším provozu Dolu Paskov, kterou Babiš prezentuje jako své velké vítězství.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…