Lidé, kteří hledají místo pro seniora v domově důchodců, mají často problém. Kromě těch oficiálních existují i takzvané „černé“ domovy důchodců, které někdy bývají registrovány pouze jako „běžné“ penziony. Úřady proti těmto nelegálním domovům seniorů bojují, ale klienti i jejich rodiny si je přejí zachovat.
Středeční MF Dnes celý problém popisuje na příkladu rodiny z Frýdku-Místku. Matka, která se už pohybuje pouze na invalidním vozíku, byla v péči registrovaného zařízení v okrese. Jenže pak prý nastal problém, když úředníci označili budovu za nevyhovující a domov se musel přestěhovat do hotelového domu v jiném městě. Syn této ženy to popisuje takto: „Předstírali, že se starají, ale maminka tam nebyla spokojená. Brali jí všechny peníze, přitom strava špatná, neměla ani televizi a komunikace s příbuznými také nestála za nic, dodnes nám dluží tři tisíce. Navíc mamku bez našeho vědomí přeregistrovali k jiné zdravotní pojišťovně,“ vylíčil své zkušenosti s legálním domovem.
Muž tedy pro svou matku začal hledat jiné místo. Poradit mu prý neuměli ani na radnici. Dozvěděl se ale o zařízení pro devět seniorů v blízkém městečku Palkovice a tam se maminku rozhodl přestěhovat. A to i přesto, že byl seznámen s tím, že se nejedná o registrovaný domov se sociálními službami, pouze o „běžný“ penzion.
Likvidují, ale náhradu nenabízejí
Jeho matka tam prý už spokojeně žije sedm měsíců. „Bydlí v samostatném pokoji s televizí, další je ve společenské místnosti. Zůstává jí část peněz,“ vypráví syn spokojené klientky a dodává, že strava je dobrá a celková hygiena i péče jsou na vyhovující úrovni. Na návštěvy prý může chodit kdykoliv a když senior potřebuje lékaře, není prý problém, je k němu povolán. Syn klientky vychválil rodinné prostředí, které v penzionu v Palkovicích panuje.
Ale právě tento domov nyní vyšetřuje policie kvůli podezření z hospodářské kriminality i zanedbání péče. To potvrdila i provozovatelka domova Ivana Golová, avšak je přesvědčena, že u nich je vše v pořádku. Se svědectvím na podporu zařízení se přihlásily i další rodiny klientů. Mají totiž strach, že domov bude zlikvidován a jejich senioři nebudou mít kde žít.
„Nedovedu si představit, že, co bychom dělali. Místo aby nám úředníci pomáhali, fungujícímu domovu schválně házejí klacky pod nohy. Připadá mi to jako válka razítek,“ uvedla paní Jana, která má v domově svou maminku s demencí. Stejné stanovisko má i už zmíněný syn jiné klientky. „Místo aby úřady lidem pomáhaly a snažily se zlepšit zdejší péči, snaží se ji zlikvidovat. Ale náhradu nenabízejí,“ tvrdí a poukazuje na největší problém. Lidí, kteří potřebují soustavnou péči, kterou jim rodina nemůže poskytnout, je totiž stále víc. Poptávka je velká, a proto se také množí nelegální domovy.
Ať si zažádají o registraci
Proti „černému byznysu“ se stářím brojí ochránkyně práv Anna Šabatová. MF Dnes zmiňuje její postoj podpořený návštěvami v jiných zařízeních, kde prý byla shledána naprosto otřesná péče i nevyhovující podmínky. Pokud se najdou zařízení, která pečují dobře, měla by se podle ombudsmanky zlegalizovat a zažádat si o registraci.
Rodiny potřebných seniorů se však obávají rušení podobných zařízení, protože nikdo nepomůže najít ta „legální“. Na místa v nich se čeká jeden nebo i dva roky. Radu ani pomoc neposkytnou prý ani krajské úřady.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr