Jana Řibřidová byla od roku 1986 vedena jako kandidátka na spolupráci. Po vysoké škole si vzala za manžela dánského občana a odstěhovala se. Do Švýcarska. V roce 1989 však její svazek zmizel v rámci tzv. divokých skartací svazků. Nelze tedy dohledat, zda komunistické Československo opustila se svolením tehdejších mocipánů, nebo proti jejich vůli.
Ve Švýcarsku byla Jana Lütken prošetřována. V Česku však zatím obviněna nebyla, přestože údajně figurovala v kauze vyvádění peněz z Dopravního podniku hl. města Prahy do firmy Cokeville Assets. Lütken je na jednom z dokumentů, které před lety vynesl na světlo Nadační fond boje proti korupci miliardáře Karla Janečka, vedena jako ředitelka.
„Má právo být zmocněncem jiných. Ústřední společností Lütken je skupina Onyx Group, která se zabývá zakládáním firem a zakrýváním jejich majetkové struktury. Celkově působí v orgánech několika desítek firem, zhruba ve dvaceti držela i obchodní podíl. Některé z těchto firem jsou úzce spojené s kauzami v pražském dopravním podniku. Vedle zmiňované Cokeville Assets jde o rakouské firmy Kyrenia GmbH a Klymene GmbH či britskopanenskou Mavex Group Incorporated,“ napsaly páteční Lidové noviny.
Noviny zmínily i jméno Ivo Rittiga, kterému mělo přitéct 60 milionů. „Tyto společnosti, za něž Lütken vystupovala či byla jejich ředitelkou, se podílely na dodávce marketingových služeb či vývoji systému SMS jízdenek. Mavex dle policie sloužila jako firma, přes kterou peníze cestovaly i do hongkongské firmy Earnway International Limited. Jejím benefičním vlastníkem měl být Rittig, kterému mělo přitéct 60 milionů. To vše včetně zapojení Jany Lütken je předmětem obvinění Rittiga a spol. z loňského června,“ doplnil deník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp