Noviny píší o dámě, která by mohla vnést světlo do případů kolem Rittiga. Seznamte se

26.02.2016 10:28 | Zprávy

Státní zástupce Adam Borgula, jenž řeší kauzu Oleo Chemical kolem lobbisty Ivo Rittiga, přišel s překvapivým tahem – požádal soud, aby předvolal jako svědka dámu s českými kořeny žijící ve Švýcarsku. Dámu, jež byla vedena jako kandidátka na spolupráci s StB pod jménem Aneta. Dnes možná pomáhá zakrývat majetkové struktury různých firem. Seznamte se s Janou „Anetou" Lütken Řibřidovou.

Noviny píší o dámě, která by mohla vnést světlo do případů kolem Rittiga. Seznamte se
Foto: twitter.com
Popisek: Ivo Rittig

Jana Řibřidová byla od roku 1986 vedena jako kandidátka na spolupráci. Po vysoké škole si vzala za manžela dánského občana a odstěhovala se. Do Švýcarska. V roce 1989 však její svazek zmizel v rámci tzv. divokých skartací svazků. Nelze tedy dohledat, zda komunistické Československo opustila se svolením tehdejších mocipánů, nebo proti jejich vůli.  

Ve Švýcarsku byla Jana Lütken prošetřována. V Česku však zatím obviněna nebyla, přestože údajně figurovala v kauze vyvádění peněz z Dopravního podniku hl. města Prahy do firmy Cokeville Assets.  Lütken je na jednom z dokumentů, které před lety vynesl na světlo Nadační fond boje proti korupci miliardáře Karla Janečka, vedena jako ředitelka.

„Má právo být zmocněncem jiných. Ústřední společností Lütken je skupina Onyx Group, která se zabývá zakládáním firem a zakrýváním jejich majetkové struktury. Celkově působí v  orgánech několika desítek firem, zhruba ve dvaceti držela i obchodní podíl. Některé z těchto firem jsou úzce spojené s  kauzami v pražském dopravním podniku. Vedle zmiňované Cokeville Assets jde o rakouské firmy Kyrenia GmbH a Klymene GmbH či britskopanenskou Mavex Group Incorporated,“ napsaly páteční Lidové noviny.

Noviny zmínily i jméno Ivo Rittiga, kterému mělo přitéct 60 milionů. „Tyto společnosti, za něž Lütken vystupovala či byla jejich ředitelkou, se podílely na dodávce marketingových služeb či vývoji systému SMS jízdenek. Mavex dle policie sloužila jako firma, přes kterou peníze cestovaly i do hongkongské firmy Earnway International Limited. Jejím benefičním vlastníkem měl být Rittig, kterému mělo přitéct 60 milionů. To vše včetně zapojení Jany Lütken je předmětem obvinění Rittiga a spol. z loňského června,“ doplnil deník.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rakušan cítí krev. Fialovu.“ Petr Holec si všiml

17:55 „Rakušan cítí krev. Fialovu.“ Petr Holec si všiml

Komentátor Petr Holec si všímá, že ministr vnitra Vít Rakušan už otevřeně vytáhl do boje proti koali…