Breakdance byl letos zařazen mezi olympijské sporty. V této disciplíně se letos začátkem srpna představilo na šestnáct tanečníků a tanečnic. Jak ukázaly reakce na sociálních sítích, lidé tuto disciplínu neberou zcela vážně, jelikož někteří soutěžící působili při tanci v doprovodu hip-hopové hudby až komicky.
Jednou z nich byla 36letá tanečnice Rachael Gunn, Australanka s PhD s kulturálních studiích a „breakdance výzkumnice“. Video s jejím vystoupením doslova obletělo svět a stalo se předmětem posměšků..
„Já, když si uvědomím, že mám pod oblečením vosu,“ komentoval jedem z uživatelů sociální sítě X způsob tance Gunnové, při němž se doslova svíjela na zemi.
Me when I realise there's a wasp in my clothing. pic.twitter.com/37DiU6jR2h
— dan barker (@danbarker) August 9, 2024
Mnoho dalších diskutérů se pozastavovalo, zda je vážně možné brát breakdance jako olympijskou disciplínu.
Objevily se však ale i názory, že Gunnová je skutečná špička ve svém oboru. „Nikdy není pozdě jít za svými sny! 36letá univerzitní lektorka s doktorátem z kulturálních studií Rachel ‚Raygun‘ Gunn je zřejmě nejlepší breakdancerkou v celé Oceánii,“ zazněl jeden z názorů.
It's never too late to follow your dreams! 36-year old university lecturer with a PhD in cultural studies, Rachel "Raygun" Gunn is apparently the top breakdancer in all of Oceania.https://t.co/BWC9Ug4fRVhttps://t.co/7ypRwzLv4z https://t.co/g0giQaEkCa pic.twitter.com/ep6EdHAEWP
— ?????????????? ? (@meehawl) August 10, 2024
První australská tanečnice breakdance na olympijských hrách se však ohradila proti kritikům, kteří její vystoupení v Paříži hanili poté, co od rozhodčích nezískala ani bod a vypadla v kvalifikační fázi.
Gunnová uvedla, že bude i nadále sama sebou i před všechny posměšky, které na internetu její vystoupení vyvolalo. „Všechny mé pohyby jsou originální,“ řekla Gunnová o inspiraci pro své vystoupení. „Kreativita je pro mě opravdu důležitá. Jdu tam a předvádím své umění. Někdy to k porotcům promlouvá, někdy ne. Dělám si svoje a představuje to umění. O tom to je,“ prohlásila Gunnová, která ale na olympijských hrách skórovat nedokázala.
„Chtěl jsem sem přijít a udělat něco nového, jiného a kreativního – v tom je moje síla, moje kreativita. Chtěla jsem se pohybovat jinak, být umělecká a kreativní, protože kolik šancí za život se vám naskytne, abyste to udělali na mezinárodní scéně,“ dodala sportovkyně a doktorka filozofie.
Pozornost také vzbudila tím, že místo typického breakařského oblečení měla na sobě při vystoupení dres australského týmu.
Na otázku, zda si „breaking“ zaslouží být olympijským sportem, Gunnová odpověděla, že „kritéria splňuje“.
Zlato v této disciplíně nakonec získala Japonka Ami Yuasaová, podle kritiků šlo o zcela jinou úroveň breakdance než divákům předvedla Australanka Rachael Gunnová. Sportovci jsou v breakingu hodnoceni předveším podle kreativity, osobitosti, techniky, pestrosti, muzikálnosti a slovníku, tedy variability a množství pohybů, uvedl list The Guardian.
Soutěžící se za doprovodu dvou živých DJs utkali ve třech hodnocených bitvách, které zahrnovaly vždy dvě 60sekundové sestavy, a poté je čekalo vyřazovací kolo a medaile. Soutěž se protáhla na pět a půl hodiny.
Zdroje:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská