O 80,9 % elektřina, o 36 % všechno. Jak Čech padl na hubu

26.02.2024 8:14 | Komentář

Pamatujete se ještě na rok 2020? Statistici ano. Premiér Fiala minulý čtvrtek vzhledem k současným statistikám prohlásil, že jsme již z nejhoršího venku a že rok 2024 je „rok naděje“. Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler ale srovnal data za 4 roky a toto srovnání není pro ČR lichotivé. Jak moc průměrný Čech „padl na hubu“? Oproti roku 2020 platíte za všechno o skoro 36 % více. Z toho o 27,5 % víc za potraviny, 34,3 % za služby a celých 80,9 % za elektřinu. Přitom v průměru EU zdražila „jen“ o 44 %. Ve zdražování jsme tak v EU čtvrtí.

O 80,9 % elektřina, o 36 % všechno. Jak Čech padl na hubu
Foto: Repro Facebook
Popisek: „Výhodný nákup“ podle supermarketu Globus

Ve čtvrtek premiér Petr Fiala zveřejnil video, ve kterém, na základě dat z Eurostatu, tvrdí, že to nejhorší je již za námi a že „rok 2024 je rokem naděje“. Zmínil, že data Eurostatu ukazují, že ČR je v první třetině zemí s nejnižší inflací v celé EU, konkrétně na devátém místě a že současná inflace je nejnižší od března 2021 a je třetinová vůči prosinci roku 2021, kdy se tato vláda ujala mandátu.

„Já myslím, že to je určitě dobrá zpráva pro všechny občany České republiky. Nízká inflace je důležitá. Znamená to konec zdražování – ať už potravin, energie nebo třeba úvěrů. A v kombinaci s růstem ekonomiky to bude znamenat i růst reálných mezd. A to je určitě pozitivní pro celou Českou republiku,“ prohlásil premiér minulý čtvrtek.

Jenže ve čtvrtek se na data, která Eurostat zveřejnil, zaměřil také hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Který, stejně jako například ekonomka Markéta Šichtařová, připomenul, že odezněla nízká srovnávací základna z roku 2022. A ČR se tak v inflaci propadla pod průměr EU.

Protože srovnávat meziroční inflaci za jeden měsíc mezi zeměmi má určitá úskalí, zaměřil se raději na dlouhodobější srovnání, a to čtyřleté. V něm Česká republika zdaleka tak dobře nevypadá, je na čtvrtém místě. První je Maďarsko, následuje Estonsko a Polsko. Od roku 2020 se dle dat Eurostatu a České bankovní asociace ceny zvýšily o 35,8 %. Průměr EU je přitom 21,1 %. Velmi blízko je mu například Německo. Z grafu je také patrné, že za poslední 4 roky trpělo inflací zejména východní křídlo EU.

Ojedinělý byl dle Seidlera pád cen potravin, téměř pětiprocentní. I ve čtyřletém srovnání vychází Česko relativně dobře, tedy vůči ostatním státům. Ceny se zvýšily „jen“ o 27,5 %, tedy více než čtvrtinu. Průměr EU se přitom blíží spíše jedné třetině s 31,6 %. Zvláště Maďarsko zažilo v cenách potravin silnou inflaci dosahující skoro 70 %. Procentuálně se také potraviny více zdražily například Němcům než Čechům.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

když se dívám na ty tabulky,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepink panter , 26.02.2024 10:57:30
tak je krásně vidět, jak moc se zemím bývalého východního bloku "vyplatilo" vstoupit do EU.

|  18 |  0

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…