Obamo, Obamo, co jsi to zase způsobil? Vlivný americký konzervativec a někdejší prezidentský kandidát si zoufá nad nejnovějším prezidentovým nápadem

24.12.2014 8:52 | Zprávy

Konzervativní americký komentátor Patrick. J. Buchanan ostře kritizuje prezidenta Obamu i starostu New Yorku za jejich nespravedlivý přístup vůči policii.

Obamo, Obamo, co jsi to zase způsobil? Vlivný americký konzervativec a někdejší prezidentský kandidát si zoufá nad nejnovějším prezidentovým nápadem
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Barack Obama, 44. prezident USA

„Co chceme? Mrtvé policajty! Kdy to chceme? Teď!“ přibližuje Buchanan jeden z transparentů, který se objevil na demonstraci v New Yorku, a dodává, že nyní konečně mají, co chtěli. „V sobotu byli zabiti ve svém hlídkovém voze dva policejní důstojníci Rafael Ramos a Wenjian Liu. Zavraždil je zločinec Ismaaiyl Brinsley, který nejprve zastřelil svoji přítelkyni a poté na sociálních sítích ohlásil, že jde pomstít smrt dvou Afroameričanů Michaela Browna a Erica Garnera, kteří byli zastřeleni policií.

„Za smrt našich dvou kolegů nese zodpovědnost mnoho lidí. Předně se to týká lidí z radnice a starosty města Billa de Blasia,“ prohlásil Patrick Lynch z Policejní asociace. Jeho kolega z asociace a bývalý guvernér Ed Mullins se nechal slyšet, že smrt obou policejních důstojníků je výsledkem protipolicejní rétoriky de Blasia a státního zástupce Erica Holdera. Když starosta města New York dorazil do nemocnice, desítky policistů se k němu v reakci za jeho postoje obrátili zády.

„Předchůdce de Blasia ve funkci starosty Rudy Giuliani se jej pokoušel bránit a tvrdil, že je to nespravedlivé obvinění. Zároveň však dodal, že demonstrace proti policii neměly probíhat tak agresivním způsobem. Jasně, že neměly. A morální zodpovědnost za smrt Ramose a Liua leží v rukách de Blasia, Holdera, Al Sharptona a prezidenta Obamy. To oni poskytli prostor a veřejně podporovali nenávistné výpady proti policii,“ kritizuje Buchanan.

Celý text v angličtině najdete ZDE

„Kde ti čtyři byli, když protestující zablokovali náměstí, ulice, mosty, tunely i obchody po celé Americe? Co dělali, když protestující posílali nenávistné vzkazy policii? Proč nic neudělali ve chvíli, kdy zuřící demonstranti nebyli schopni přijmout rozhodnutí velké poroty v případě Ferguson a v reakci na ně zapalovali auta a rozbíjeli výkladní skříně v ulicích? Když se velká porota rozhodla neobvinit policistu Daniela Pantalea ze smrti Erica Garnera, starosta de Blasio neuklidnil situaci, ale naopak vyjádřil znepokojení a prohlásil, že jde o velmi bolestivý den pro všechny v New Yorku,“ poukazuje Buchanan.

Podle Buchanana záměrně šířil lži o tom, že bílí policisté nenávidí Afroameričany a ti by se jich měli obávat. Navíc se nechal slyšet, že varoval svého syna, aby si při jednání s policisty dával velký pozor. „Tento mýtus je lživý a nebezpečný. Když policista Darren Wilson zastřelil na předměstí St. Louis Ferguson černocha Michala Browna, Holder odsoudil údajný rasismus, okamžitě letěl na místo a pověřil FBI, aby vedla vlastní vyšetřování. Navíc dodal, že je státní zástupce, ale také černoch,“ podivuje se Buchanan.

„A když porota v St. Louis dospěla k závěru, že Wilson žádný zločin nespáchal a jednal pouze v sebeobraně, Holder oznámil, že jeho oddělení podá proti Wilsonovi žalobu za porušení Brownových občanských práv. V narůstajícím střetu mezi policií a černou komunitou se Holder a prezident Obama postavili nikoli na stranu práva, ale na stranu protestujících Afroameričanů,“ píše Buchanan a konstatuje, že kdyby ve městech nedohlíželi na pořádek policisté, okamžitě by propukl chaos. „Co to vypovídá o charakteru lidí, na kterých závisí naše demokracie?“ pokládá si řečnickou otázku Buchanan.

„Všichni tihle protestující blokují dopravu a já sem musím posílat policisty ze čtvrtí, kde jsou nejvíce zapotřebí. Jak mohu zabránit krádežím, vraždám a dalším násilným činům, když musí policisté řídit dopravu narušenou demonstracemi?“ cituje Buchanan policejního náčelníka z Washingtonu Cathyho Laniera. „Je to snad policejní brutalita, která způsobuje vraždy, násilné trestné činy a krádeže v těchto čtvrtích?“ ptá se ironicky Buchanan.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Krejčí: Teď už Trump prosadí, co bude chtít. Toto vytáhne

10:10 Profesor Krejčí: Teď už Trump prosadí, co bude chtít. Toto vytáhne

Donald Trump se vrací do Bílého domu. Je připraven a ví, jak to tam chodí, což naznačuje, že jeho pr…