Ochrana bohatých před zdaněním? Zkušený politik podezřívá Fialovu vládu

28.04.2023 20:52 | Komentář

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Ačkoli jsem životní optimista, nevidím to dobře.“ Bývalý místopředseda Evropského parlamentu, někdejší redaktor Hlasu Ameriky Libor Rouček říká, že sledujeme zoufalé pokusy řešit škrty, pokud možno tak, aby se nedotkly bohatších lidí. V dnešním komentáři se vyjádřil i k diskutovaným číslům, která hodnotí ceny energií v Česku od Eurostatu: „Já považuji to, co řekl premiér Fiala, za naprosto nešťastné. Nic není matoucí. Existuje jednotná metodika Evropského statistického úřadu, který si vyžádal od celé sedmadvacítky údaje, jaká byla cena pro nové kontrakty.“

Ochrana bohatých před zdaněním? Zkušený politik podezřívá Fialovu vládu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pravidelné interpelace na premiéra Petra Fialu

Co se týká úsporného balíčku, vláda stále jedná. „Dokázali jsme ušetřit 80 mld. korun na výdajové stránce, pak ale přišla válka na Ukrajině a další krize“. I to vysvětloval tento týden na tiskové konferenci premiér Petr Fiala. Rozpočet nás zadlužuje, a proto musíme pokračovat v konsolidaci veřejných rozpočtů.

„Zatím se moc nedaří. Ukazují to jasná čísla. Za první tři měsíce roku je zadlužení větší než 160 mld., což je víc, než polovina z toho, co si vláda stanovila na celý rok. Pokud něco neuděláme okamžitě nebo v příštích týdnech, deficit naroste někde k hranici 400 mld. za letošní rok,“ uvedl Libor Rouček, bývalý místopředseda Evropského parlamentu. „Naprostá většina opatření, co vláda připravuje, i když přesně nevíme, jaká budou, vyžadují schválení zákonem a mohou být platná od ledna příštího roku. Neřeší se obrovský nárůst deficitu na letošní rok. Stále také slyšíme nástřely, kde ušetříme 80, 70 nebo 150 mld. a vlastně nevíme, z jaké částky?“ dodal.

V debatách postrádá zásadní věc. „Když už se dělají nějaká opatření, je důležité, aby nepostihla ekonomický růst. Naopak, pokud dělám daňovou reformu, už bych ji měl dělat tak, abych podpořil např. nejrůznější chytré investice, cestou nejrůznějších odpisů atd., aby bylo vše zakomponováno do strategie ekonomického růstu a v souladu s tím, jak bychom si představovali naši ekonomiku v příštích letech,“ upřesňuje Rouček a přesně tohle v debatách nezaznívá vůbec. „Sledujeme zoufalé pokusy řešit škrty, pokud možno tak, aby se nedotkly bohatších lidí. Taková diskuse běží už týdny, měsíce a mnozí už se vzdali sledovat, o co jde a co chce vlastně vláda dělat,“ popsal. „Ačkoli jsem životní optimista, nevidím to dobře,“ dodal celoživotní sociální demokrat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

11:50 Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

Obrovská halda v Heřmanicích prohořívá už třicet let a nebezpečně se přibližuje k nedaleko uskladněn…