Celkem 96,8 procenta voličů se během referenda vyslovilo pro připojení poloostrova k Ruské federaci. A zatímco Kyjev reaguje částečnou mobilizací, Evropská unie a USA vyhlásily sankce za porušení územní celistvosti Ukrajiny.
Kdyby podle Druláka referendum na Krymu proběhlo za normálních podmínek, nedalo by se vůči jeho výsledku nic namítat. Jenže to se nestalo. „Odehrálo se to v době okupace a s nulovou diskuzí, předcházela mu masivní ruská intervence. Takto nové státy nevznikají,“ poznamenal.
Jeden z diváků poukázal na fakt, že v případě Kosova západní mocnosti jeho oddělení od Srbska napomáhaly, v případě Krymu jeho odtržení od Ukrajiny brání. Drulák ale namítl, že tyto dvě situace srovnávat nelze, protože odštěpení Kosova jen dokončilo krvavý rozpad Jugoslávie, během něhož docházelo k masovým vraždám a vyhánění lidí.
Prezident Miloš Zeman okomentoval výsledek referenda jako neústavní, ale přesto je to obrázek názoru většiny obyvatel. A Drulák s jeho slovy souhlasí – referendum má prý pouze hodnotu jakéhosi sociologického průzkumu, který sice ukazuje názor lidí, ale nemůže zapříčinit natolik zásadní akt, jako je založení nového státu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nem