Odnesli i pamětní desku Benešové. Poslední Mohykán, vzdorující Bakalovi ve stavbě knihovny pro Havla, promluvil

05.10.2020 19:20 | Zprávy

Válka se sochami a památníky je směšná. Poté, co počmárali sochu Edvarda Beneše, jsem si vzpomněl na jeden detail z mého nedůstojného přežívání. Z domu U Drahomířina sloupu v Praze kdysi zmizela pamětní deska na jeho ženu. Tak se vyjádřil Bohumil Vejtasa, jenž je tam dnes posledním obyvatelem. Stále vzdoruje majiteli Zdeňku Bakalovi, jehož tisková mluvčí se k tématu také vyjádřila.

Odnesli i pamětní desku Benešové. Poslední Mohykán, vzdorující Bakalovi ve stavbě knihovny pro Havla, promluvil
Foto: Repro Twitter @PolicieCZ
Popisek: Vandalismus na pomníku prezidenta E. Beneše

"Bohužel, mladí lidé holdují pouze okamžité zábavě, jako v každé upadající říši, jež byla následně podmaněna barbary. Chybí vlastenectví, jež se nyní stalo naprostým anachronismem, což je cesta do pekel. A vše začíná bouráním soch, předěláváním historie, potlačováním vlastenectví a selského rozumu, čemuž se dnes mimo jiné říká politická korektnost," začíná Bohumil Vejtasa a zní jako kazatel. Má své zkušenosti s politikou, s aktivismem, s odporem. Nicméně na programu je znesvěcování soch a památníků.

Beneš a Benešová

Před domem, kde bydlí, se před více než měsícem odehrál další díl seriálu "prznění soch a památníků". Na sochu druhého československého prezidenta Edvarda Beneše, která stojí před Černínským palácem, sídlem ministerstva zahraničí, si došlápli "ideoví vandalové". Na podstavci se v den jeho úmrtí objevil nápis Rasista, masový vrah. Škoda byla předběžně odhadnuta na dvacet tisíc korun. Když to Vejtasa viděl, začal přemýšlet o svých vlastních trablech.

V roce 2009 koupil dům U Drahomířina sloupu v Praze Zdeněk Bakala. Chtěl jej přebudovat na novou a prestižní Knihovnu Václava Havla. Všichni nájemníci se odstěhovali, s jediným Vejtasou nic nehlo. Ostatně ve jmenovaném domě od roku 1948 bydlela i v pořadí druhá československá první dáma Hana Benešová, která byla tehdy již vdovou. Obývala velký byt se zvláštním vchodem a terasou, který platil stát. Byla však stále pod dohledem Státní bezpečnosti a v roce 1974 tam i zemřela. Její pobyt připomínala pamětní deska. Tu objednala Československá obec legionářská a s údivem autora ji odlili z plastu. Deska zmizela s rekonstrukcí domu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Filip Turek byl položen dotaz

nedůvěra EK

Nestálo by už za to, pokusit se napříč parlamentem najít dost hlasů pro vyslovení nedůvěry EK, popř. pro její odvolání - po tom co předvádí von Layenová i Kallasová.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala naříkal na Trumpa a z Ameriky mu přišel drsný vzkaz

11:42 Fiala naříkal na Trumpa a z Ameriky mu přišel drsný vzkaz

47. prezident USA Donald Trump rozjel celní válku na plné obrátky. Cel nasázel tolik, že to svět za …