"Evropská unie si z velké části za recesi a problémy v eurozóně může sama," konstatoval v nedělních Otázkách Václava Moravce rektor Vysoké školy ekonomické v Praze Richard Hindls. "Při tvorbě eurozóny nebyla důsledná, postupovala velmi rychle v zavádění jednotlivých kroků a nebyla obezřetná. Za to si zaslouží kritiku."
"Těch signálů, že se situace zhorší, si nikdo nevšímal," doplnil Hindlse člen NERV Michal Mejstřík. "Jednak selhaly ty krizové země a navíc eurozóna sama. Nastavila si příliš jednosměrná kritéria, což je evidentní selhání."
V praxi to znamená, že se ví, jak do eurozóny vstoupit, ale nikdo neví, jak se z ní lze zase dostat ven. O čemž minimálně Řecko v poslední době přemýšlí. Podle Mejstříka je ovšem na tohle řešení už pozdě. "Bylo by to nejjednoduší, odstřihnout rozbušku, separovat Řecko. V této chvíli už by to ale ničemu nepomohlo," řekl. Evropa je totiž už dost rozkolísaná.
Vliv to bude mít i na Česko, navzdory tomu že není v eurozóně, je totiž výrazně proexportní ekonomikou. Hindls ovšem situaci uklidňuje - státy i příslušné odpovědné instituce mají ještě mnoho nástrojů, které nepoužily. Nástrojů, které by mohly odvrátit pesimistické a mnohdy až katastrofické scénáře.
Čtěte:
Jan Čermák: Finanční trhy stále tančí, jak eurozóna píská
Ekonomka: Eurozóna osekaná? Ano, o Řecko, Španělsko a Portugalsko
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par