Poté, co byl během amerického raketového útoku u bagdádského letiště v Iráku zabit elitní íránský generál Sulejmání, se zvedá silná bouře. Ze strany politických a duchovních představitelů Íránu padají silná prohlášení o krvavé odvetě „americkému zločinu“. Může operace, kterou Spojené státy provedly na základě osobního rozkazu Donalda Trumpa, vyvolat válku?
Nad tím, co všechno lze očekávat, se na webu TV Prima zamýšlí politická analytička a expertka na Blízký východ Tereza Spencerová.
Smysl útoku, který podle ní může USA přivést na hranu války s Íránem, zůstává nejasný. „Velké a nebezpečné gesto, ale proč? Jisté je jen to, že Washington hraje vabank,“ má jasno Spencerová.
Následně popisuje Sulejmáního kariéru a vojenskou minulost. Spojené státy uvalily na Sulejmáního osobní sankce v roce 2011 a krátce poté se přidala i Evropská unie. „V obou případech se oficiálním důvodem sankcí stala Sulejmáního pomoc syrské vládě proti nástupu Západem podporovaného džihádu,“ uvádí.
„I v případě Kásima Sulejmáního přitom v posledních letech v západní propagandě fungoval sice osvědčený, ale o to více zavádějící princip, na jehož základě politici i média obvykle ukážou na jednoho člověka a jemu připíšou odpovědnost za všechno myslitelné i nemyslitelné zlo. Takový přístup – ať už „dopadl“ na Saddáma Husajna nebo Bašára Asada – umožňuje Západu vytvořit „živoucí“ obraz nepřítele, který má být nositelem nesprávných až zločinných hodnot, a proti němuž se proto snáze mobilizuje,“ míní Spencerová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka