Odvolací soud potvrdil osvobození bývalého náměstka u exministra Drábka

28.02.2018 15:48 | Zprávy

Někdejší náměstek ministerstva práce Vladimír Šiška a znalec Vladimír Smejkal nespáchali trestný čin v souvislosti se zakázkou na dodání systému, který měl zabránit zneužívání sociálních dávek. Dnes to potvrdil pražský vrchní soud, jenž zamítl odvolání státního zástupce proti loňskému osvobozujícímu rozsudku. Informovala o tom ČTK.

Odvolací soud potvrdil osvobození bývalého náměstka u exministra Drábka
Foto: Daniela Černá
Popisek: Jaromír Drábek

Žalobce trval na tom, že muži chtěli miliardovou zakázku nezákonně přidělit firmě IBM. Kvůli Šiškovým kauzám rezignoval v říjnu 2012 ministr Jaromír Drábek (TOP 09).

„Musíme vycházet z toho, co bylo prokázáno, nikoliv z domněnek nebo dedukcí,“ podotkla předsedkyně odvolacího senátu Pavla Augustinová. Podle ní se neprokázal úmysl zvýhodnit konkrétního soutěžitele.

Dvaapadesátiletého Šišku přivedla ke dnešnímu soudnímu zasedání vězeňská eskorta. Muž už si totiž začal odpykávat čtyřletý trest za zmanipulování ministerských IT zakázek na provoz systému výplaty sociálních dávek.

Aktuální případ se týkal zakázky na dodání systému, který měl kontrolovat posudkové lékaře, a zlepšit tak adresnost a účelnost vyplácení dávek. Obžaloba tvrdila, že Šiška se kromě pokusu o zneužití pravomoci dopustil i pokusu o porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. K zakázce totiž v roce 2011 vypsal jednací řízení bez uveřejnění a k účasti vyzval jediného dodavatele – IBM. Opíral se o Smejkalův posudek, podle nějž nemohl systém dodat nikdo jiný.

Šiškovi hrozilo až 12 let vězení

Antimonopolní úřad tendr zrušil poté, co si na krok ministerstva stěžovala jiná softwarová společnost. Ministerstvo už pak obdobnou zakázku nevyhlásilo, a systém, který měl státu ušetřit peníze, tak doposud spuštěn nebyl.

„Myslíme si, že ministerstvo mělo zvolit jinou formu zadání zakázky – v otevřeném řízení. Pakliže ale zvolilo řízení bez uveřejnění, tak samotné toto řízení neznamená, že by se obžalovaný Šiška dopustil trestných činů, které mu jsou kladeny za vinu,“ uvedla soudkyně.

„Nebyla vyvrácena jeho (Šiškova) obhajoba, že jednal v přesvědčení, že IBM má jako jediná vhodné řešení. U obžalovaného Smejkala pak nebylo prokázáno, že by cíleně – ve snaze vyhovět tomu, kdo po něm posudek požaduje – uvedl skutečnosti, které jsou hrubě nepravdivé,“ doplnila Augustinová.

Šiškovi hrozilo až 12 let vězení, Smejkalovi až desetiletý trest. Exnáměstek i o deset let starší znalec vinu od počátku popírali. Šiška trval na tom, že svou práci odváděl poctivě a správně. Dnes zdůraznil, že ke změně systému se už v roce 2008 konaly otevřené semináře v Poslanecké sněmovně. „Kdyby tam přišla jakákoliv firma, měla by v roce 2011 postavení jako IBM,“ podotkl.

Bývalý náměstek čelí obžalobě také v případu údajného vydírání představitelů někdejšího dodavatele ministerstva, firmy OKsystem. Toto hlavní líčení zatím nemůže pokračovat, protože Šiškův spoluobviněný – bývalý šéf ministerského IT oboru Milan Hojer – nechodí k soudu. Soudce na něj vydal zatykač.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman se zastal Pataky z ANO, která mluvila o Romech. Srovnal je s Vietnamci

14:00 Ombudsman se zastal Pataky z ANO, která mluvila o Romech. Srovnal je s Vietnamci

Mentalita Romů se od 13. století nezměnila a mezi jejich životní priority nepatří vzdělávání. Těmito…