V uplynulém roce Německo udělilo 25 licencí na vývoz zbraní do Kazachstánu ve výši 2,2 milionu eur (zhruba 55 milionů korun). Pro německé zbrojní firmy tak byla středoasijská republika spíše menším zákazníkem.
Vývoz do Kazachstánu zbraní a materiálu, který lze použít pro civilní i vojenské účely, umožňuje i Česká republika. Podle zprávy za rok 2020 Ministerstva průmyslu a obchodu bylo vloni aktivních 11 licencí na vývoz v hodnotě 16,8 milionu eur (410 milionů korun). Z objemu firmy využily vloni 330.000 eur, v roce 2019 to bylo 3,8 milionu eur. Povolený mají firmy export například palných zbraní, vozidel, chemikálií a „látek určených pro potlačování nepokojů“.
Kazachstánem v posledních dnech otřásají nepokoje, označované za nejhorší od dosažení nezávislosti bývalé sovětské republiky před třemi desetiletími. Nepokoje si podle kusých zpráv úřadů vyžádaly nejméně desítky mrtvých, stovky zraněných a tisíce zatčených. V pátek kazachstánský prezident Kasym-Žomart Tokajev dovolil policii a vojsku střílet bez varování s cílem skoncovat s nynějšími nepokoji v této středoasijské zemi.
K odvolání tohoto rozkazu prezidenta Kazachstánu vyzvala v pátek americká organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch. V prohlášení poukázala, že takový příkaz porušuje mezinárodní právo a právo na život.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.