Okamura na schůzi k lithiu zúčtoval se všemi: S Kalouskem, se Sobotkou i s ANO

16.10.2017 18:50 | Zprávy

Jak šel čas a pokračovalo mimořádné jednání o memorandu o těžbě lithia, postavil se k řečnickému pultíku předseda SPD Tomio Okamura a spustil kanonádu.

Okamura na schůzi k lithiu zúčtoval se všemi: S Kalouskem, se Sobotkou i s ANO
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura

Z toho, co zaznělo v předchozích projevech, je jasné, že právo na lithium získala malá skupina spekulantů, kteří teprve přemýšlejí, co s tímto bohatstvím, které jim spadlo do klína, teprve udělají,“ začal zvolna Okamura. Odpovědnost za to nese celá vláda i předchozí vlády. „Byla to předchozí vláda ODS a hlavně vláda řízená panem Kalouskem, která dala právo k těžbě soukromé firmě,“ pokračoval Okamura.

Kdyby toto právo dostala státní firma Diamo, mohlo být všechno jinak. Stát by měl přednostní právo těžby. Takhle má moc v rukou soukromník. „Stát naprosto nepochopitelným a zřejmě i zkorumpovaným rozhodnutím party ODS a TOP 09 přišel o možnost rozhodovat, co se bude dít se strategickými surovinami na svém území,“ kroutil hlavou rozhořčeně Okamura.

„Po vytunelování OKD si pan Sobotka připsal další gigantický zářez, a tím je stvrzení tunelu na Cínovci,“ pokračoval v palbě do zavedených stran. ČSSD prý čeká odchod na povolební lavičku hanby, a to už za to, že dala soukromé firmě silnou zbraň proti vlastnímu státu. U člověka, který podle Okamury přispěl k vytunelování OKD, se prý není tolik co divit.

Vzhledem k tomu, že máme před volbami, nabízí se občanům možnost nevolit strany, které podle Okamury okrádají stát. Když to ze svého pohledu rekapituluje, na této krádeži nesou vinu ODS, TOP 09, ČSSD, ANO i lidovci. Okamura konstatoval, že nechápe, kde tyto strany berou odvahu znovu a znovu předstupovat před občany a žádat je znovu a znovu o důvěru.

Teď je prý potřeba řešit něco jiného. Zaprvé je podle Okamury potřeba řešit, jak maximální množství zisků udržet v Česku, a kromě toho je třeba řešit možnou korupční činnost vlády. Podotkl také, že se nabízí jedna cesta, jak přimět soukromého investora, aby z těžby vycouval. Těžbu lithia podle Okamury lze zatížit tak vysokými poplatky plynoucími do státní kasy, že z toho soukromá firma vycouvá, čímž se znovu otevře prostor pro státní firmu Diamo.

Na závěr poprosil poslance, aby schválili usnesení SPD, v němž se žádá, aby lithium těžila česká společnost a veškerý zisk z této těžby šel do rozpočtu České republiky. To, co předvádí vláda, dnes je prý „náběh na tunel století“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Covid a propad porodnosti. Interpelovali i Fialu. Vážná čísla od matematika

14:39 Covid a propad porodnosti. Interpelovali i Fialu. Vážná čísla od matematika

Nad klesající porodností v souvislosti očkováním proti covidu se setkali doktor přírodních věd Tomáš…