Mezinárodní souvislosti pádu komunismu připomene britský historik David Priestland z Oxfordské univerzity nebo polský historik Pawel Ukielski. Československé reálie přiblíží historik Matěj Spurný z Ústavu hospodářských a sociálních dějin Karlovy univerzity. O studentské generaci roku 1989 pojedná Miroslav Vaněk z Ústavu pro soudobé dějiny.
„Společnost mezi socialistickým biedermeierem a globálním konzumerismem“ je název jedné ze závěrečných tematických debat. Během ní představí sociolog Daniel Prokop nové nerovnosti v české společnosti a jejich společenský význam. Jeho kolega Václav Štětka se zaměří na transformaci českých médií. Politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity se bude věnovat stranám jako nástrojům „politického podnikatele“.
Soudce Nejvyššího správního soudu Zdeněk Kühn, který také přednáší na katedře teorie práva Karlovy univerzity, pohovoří o vývoji „od socialistické zákonnosti k právnímu státu (anebo od třídního práva k právní houštině)“. O vyrovnávání se s komunismem na závěr konference promluví historik a spisovatel Jan Pauer.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk