Uznávaný právník, exministr spravedlnosti a první český ombudsman Otakar Motejl vtiskl této instituci jistý ráz. Stanislav Křeček, čtvrtý český ombudsman, dal v textu pro Lidové noviny najevo, že by se rád vrátil k takovému pojetí úřadu, jaké prosazoval Motejl. Daleko od modelu, jaký prosazovala Anna Šabatová. Šabatová jako ombudsmanka navázala spolupráci s organizacemi, jako jsou Prague Pride v projektu We air fair, Nesehnutí apod.
V roce 2007 Evropský soud pro lidská práva konstatoval, že Česká republika diskriminovala romské školáky tím, že byli zařazeni do tzv. zvláštních škol. Motejl se prý tehdy přikláněl spíše k názoru, že každá země pracuje s určitými specifiky svého vzdělávacího systému a s dětmi, a má na to právo. Zvlášť s ohledem na to, že se i romské děti dařilo vzdělávat.
„V r. 2011 druhý veřejný ochránce práv P. Varvařovský píše Helsinskému výboru, v jehož čele tehdy stála A. Šabatová, dopis, ve kterém píše: ‚Nevím, odkud berete přesvědčení, že Váš názor je jedině správný a kdo ho nesdílí, budiž dán na pranýř... Z reakce jiných čtenářů naopak vyplývá, že jsou rádi, že český ombudsman má vlastní rozum a soudnost a nenechá svůj plášť vlát po větru, který je zrovna módní.‘ Každý musel usilovat jinak o svoji nezávislost…“ poznamenal Křeček.
Když si o sobě četl články v Respektu nebo v Deníku N, prý si vzpomněl na Varvařovského výrok určený Anně Šabatové.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp