Ombudsman obvinil veřejnoprávní média z přímého zapojení do volební kampaně

07.02.2023 22:57 | Ze sítí

Ombudsman Stanislav Křeček hodnotí průběh i výsledek prezidentských voleb: „Poučme se z volební kampaně, kterou jsme prošli. Přidejme k pocitu jednoty a očekávání lepších příštích věcí i vědomí občanských hodnot včetně vzájemné tolerance. Bez toho může být to dobré brzy zapomenuto,“ píše ve svém blogu na serveru Aktuálně.cz. Kritizuje také zapojení veřejnoprávních médií do volební kampaně i vládní plány na boj s „dezinformacemi“.

Ombudsman obvinil veřejnoprávní média z přímého zapojení do volební kampaně
Foto: Repro ČT
Popisek: Ombudsman Stanislav Křeček

Křeček podle svých slov s úlevou sleduje, že výsledek voleb přispěl k jisté jednotě. Měli bychom si však prý být vědomi, že do budoucnosti to rozhodně stačit nebude. „Obavám se totiž, že v kampani k zásadnějšímu pochopení rozdílu mezi vznikem většiny, mezi podporou většinového politického názoru a tím, co považujeme za občanskou společnost, příliš nedošlo,“ uvádí veřejný ochránce práv.

„Politická jednota dosažená volbami je sice nezbytným předpokladem pro reformy a další kroky v uspořádání státu, ale není, resp. nemusí být trvalou skutečností. Naproti tomu bez vědomí existence občanské společnosti, které je založeno nikoliv na většinovém souhlasu, ale na respektu i k tomu, na čem obecná jednota nepanuje, se společnost – má-li býti demokratickou – trvale neobejde,“ pokračuje Křeček.

Rozdíly se ve volební kampani zřetelně projevily: „Nemálo lidí nechtělo slyšet jiný názor než svůj vlastní. Bránili tomu, aby odlišné názory mohly být na náměstích vůbec vysloveny. To pro budoucí politiku vůbec není dobré,“ upozorňuje a ptá se: „Komu prospělo nazývat v kampani jedny válečnými štváči a druhé ruskými šváby?“ Připomíná také, že významné rozpory v celé řadě otázek, které zde byly před volbami, přece nezmizely.

Nechtěným důsledkem volební kampaně je podle Křečkova názoru téměř ztráta důvěry v nezbytnost existence veřejnoprávních medií. „Způsob jejich přímého zapojení do volební kampaně byl v naprostém rozporu s tím, co jsme od veřejnoprávních médií kdykoliv v minulosti očekávali. Náprava bude těžká… Kdo by v budoucnu takové „veřejnoprávnosti“ věřil?“ pozastavuje se ombudsman.

Obecnějšímu porozumění a vzájemnému respektu nepřispívá ani před volbami nešťastně zahájená debata o „dezinformacích“. „Svoboda slova není absolutní hodnotou, ale předkládaná představa o tom, že ‚v zájmu jedněch je třeba omezit svobodu jiných‘, nenašla obecné pochopení. Vzbuzená vzájemná podezření, ať již oprávněná, či nikoliv, se těžko napravují, i když pro budoucnost to bude nezbytné,“ říká Křeček.

„Poučme se z volební kampaně, kterou jsme prošli. Přidejme k pocitu jednoty a očekávání lepších příštích věcí i vědomí občanských hodnot včetně vzájemné tolerance. Bez toho může být to dobré brzy zapomenuto…,“ zakončuje ombudsman.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Němec šel sedět za e-mail vrchnosti. Stěžoval si, tak na něj politička poslala ruku zákona

21:32 Němec šel sedět za e-mail vrchnosti. Stěžoval si, tak na něj politička poslala ruku zákona

Nespokojený Němec napsal e-mail ministerské předsedkyni Meklenburska-Předního Pomořanska. Ta se e-ma…