Ústavní stížnost argumentovala právem na svobodu projevu. Podle stížnosti neměl Zbránek v úmyslu poškodit důstojnost a dobré jméno soudcovského stavu. Pouze prý využil svého ústavního práva, v jehož mezích vyjádřil své názory prostřednictvím literární činnosti, konkrétně satirické umělecké tvorby.
Podle ústavních soudců ale důtka nebyla porušením práva na svobodu projevu, která je u soudců limitovaná jejich postavením. V nálezu ÚS opakovaně zaznělo slovo zdrženlivost, stejně jako konstatování, že soudcovská funkce přináší výsady i omezení. „Soudce je soudcem 24 hodin denně a přísnější požadavky na jeho chování se uplatní i v jeho běžném občanském životě,“ uvedl ústavní soudce zpravodaj Vladimír Sládeček.
Zbránek působí u liberecké pobočky krajského soudu, řeší obchodněprávní agendu. Předseda krajského soudu Luboš Dörfl jej už dříve vyzýval k umírněnosti při psaní. Když publikační činnost pokračovala, podal kárnou žalobu.
Kárný senát žalobě vyhověl u článků Zpráva o putování do Němec a Dopis dezorientovaného běžence, a naopak nevyhověl u článku Zpráva evropského komisaře o stavu lidských práv v Musulmanské Lhotě. Ten senát označil za zjevnou satiru bez vulgarit, která vychází z reálných událostí. Dva texty s uprchlickou tematikou jsou ovšem podle senátu na hranici vkusu a slušnosti, v některých případech ji překračují.
Kdyby dva sporné články napsal někdo jiný, nemohly by se podle rozsudku stát důvodem pro zásah veřejné moci. Jsou sice názorově vyhraněné, ale nehlásají žádnou nenávistnou ideologii, nevyzývají k ničemu nezákonnému. Zbránek je ovšem soudce, který by měl být zdrženlivější a musí dbát na to, aby nenarušil důstojnost soudcovské funkce, mínil kárný senát.
Zbránek mimo jiné byl také autorem vtipu, jenž si dělal legraci z kauzy pamětníka holokaustu Jiřího Bradyho. Psali jsme ZDE.
„Z nedovoleného importu odpadů byl obviněn stoletý kanadský občan zadržený na torontském letišti. Podezření vzbudil tím, že jeho dva kufry s velkou námahou tahali čtyři zřízenci, zanechávajíce vyjeté koleje v mramorové podlaze příletové haly. Krátce předtím přitom obviněný tvrdil, že nemá nic k proclení,“ začínal jeden z nejvydařenějších Zbránkových textů, sepsaný v době „Kauzy Brady“ Kanadský strýc ministra Daniela Hermana tady poté, co se zjistilo, že nedostane ocenění od prezidenta republiky, které mu prý bylo přislíbeno, posbíral několik ocenění, účastnil se i alternativních oslav na Staroměstském náměstí.
Kauzu soudce Zbránek popsal s neodolatelnou poetikou: „Do Prahy prý letěl proto, že mu jistý MZ slíbil řád. MZ prý bydlí na největším hradě světa, odkud panuje své malé říši. Bohužel vše pokazil farář z Himalájí, který se kamarádí s jeho synovcem Hermanem, a nekamarádí s Číňany. Protože MZ naopak Číňany miluje a jeho synovec Herman je říšským ministrem, musel MZ Číňany odprosit a požádat je o odpuštění za to, jaké má jeho ministr kámoše. MZ mu pak z pomstychtivosti řád nedal, ale našla se velká spousta hodných lidí, kteří mu dali jiné řády a hezčí.“
Příhoda končí tím, že Jiří Brady byl v Kanadě souzen za nedovolený dovoz kovového šrotu.
Známá je i jeho věta ohledně „omrzlých držek uprchlíků“ a další výroky. Psali jsme ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef