„Podle mě by základní plat poslance mohl být vyšší - někde kolem sedmdesáti tisíc hrubého - ale zároveň by se mělo ořezat všechno ostatní, jako jsou příplatky za předsednictví ve výboru. To je přece součást jejich práce,“ podotkl hned v úvodu ředitel české pobočky TIC.
Pomohlo by nám např. zveřejňování smluv na internetu
A pak už se vyjádřil ke korupci. Problém je podle něj v tom, že politici o boji s korupcí hodně mluví, ale méně konají. A pokud si podnikatelé myslí, že bez korupce nezískají žádné zakázky, tak se tomu podle Ondráčky přizpůsobí. Měli bychom si brát příklad ze zemí, kde se boji s korupcí daří. „Objektivně to sice neznamená, že se tu neudělalo nic, ale řadu věcí se nepodařilo dotáhnout,“ upozornil Ondráčka.
Pomohlo by nám např. zveřejňování smluv na internetu. Je to jednoduchý zákon, který se snad nakonec podaří prosadit. „Já doufám, že smlouvy na internetu budou,“ vyjádřil přání. Problém je, že některé smlouvy politici zkrátka zveřejňovat nechtějí, a pak zde také existuje obava, aby úředníci nebyli administrativně přetíženi. I kdyby k jejich určitému vytížení došlo, pozitivní přínosy budou převažovat.
Ve druhé polovině pořadu se do jisté míry zastal ministra financí Andreje Babiše. Je pravda, že se potýká se střetem zájmů, ale je na něj poměrně vidět. Média i nevládní organizace to musí dál pečlivě sledovat a případně upozorňovat na problematické kroky ministra Babiše.
Vymezil se i proti tomu, jakým způsobem protékají peníze přes politické strany. Podle názoru hosta by tu měl existovat nějaký nezávislý orgán, který by politickým stranám odebral třeba státní dotace, pokud by nalezl nějaká pochybení ve vykázaném financování strany.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp