Zákon o korespondenční volbě prošel z prvního do druhého čtení. „Korespondenční volba je pro mě otevírání Pandořiny skříňky. Domnívám se, že jeden z výdobytků demokracie je, že když občan hlasuje, tak může hlasovat svobodně. Nikdo přesně neví, co za plentou do té obálky dá, i když na něj mohou být různé tlaky,“ řekl Drulák. „V okamžiku, kdy občan vkládá hlas do obálky, někdo s tou obálkou jde na poštu a tam ji odesílá, může dojít k manipulaci, vydírání a zastrašování. Koneckonců může docházet i k nákupu těch hlasů. Pro mne je z těchto důvodů zavedení korespondenční volby cesta ke konci demokracie,“ řekl Drulák.
„Korespondenční volba odporuje tomu, čemu říkáme ústavní principy volebního práva, volebního systému,“ sdělila následně Turoňová a rozebrala, proč podle jejích slov vládu napadlo oslovovat voliče v zahraničí a usnadňovat jim způsob, jakým mohou volit. „Víme z předchozích voleb do Sněmovny, že právě strany současné vládní koalice mají své voliče v zahraničí. Oni odsud dostávají poměrně velký počet hlasů,“ sdělila Turoňová, podle níž si politici vládní koalice chtějí vyrobit další voličskou základnu. Poukázala ještě na zákon o státním občanství, k jehož změně nyní také dochází. „Je to až přes milion dalších hlasů,“ řekla.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vanda Efnerová