Osm mešit ve vesnici, fanatičtí kazatelé vyškolení u Saúdů, ničení hřbitovů. Takto rázně proniká islám do Ruska. Co potom liberální Evropa?

11.03.2017 17:04 | Zprávy

Vesnice s 3000 obyvateli, kde najdete 8 mešit. To není pohled na Blízký východ, ale do Ruska, dokonce jen 600 kilometrů nedaleko od Moskvy. Muži a ženy se zbraněmi, školení v Saúdské Arábii, dokonce jednoznačně prokázaná účast na teroristických útocích v Ruské federaci. Přitom si s tím kremelská vláda nemůže poradit. Bývalý zpravodaj Mladé fronty Milan Syruček v těchto dnech zpracoval reportáž pro časopis „EUROjournal pro management“, který v Norimberku vydává Evropská společnost pro komunikaci (FEK), v jejímž čele stojí lichtenštejnský princ. Syruček je členem redakční rady. V reportáži vychází z podkladů Komsomolské pravdy o tomto chalifátu. A nechal ParlamentniListy.cz nahlédnout „pod pokličku“…

Osm mešit ve vesnici, fanatičtí kazatelé vyškolení u Saúdů, ničení hřbitovů. Takto rázně proniká islám do Ruska. Co potom liberální Evropa?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Syruček

Reportáž s titulkem Ruský chalifát: Do školy s hidžábem a samopalem je z vesnice Bělozerje v Povolží v ruské autonomní republice Mordovija. „Před novým rokem jedenáct učitelek společně prohlásilo, že odmítají splnit příkaz nového ředitele školy, který zakazoval v budově nosit náboženský oděv,“ píše Syruček v úvodu. „Takzvané ‚šátkové povstání‘ přeskočilo na islámské internetové stránky, kde se příhoda vykládala jako útok na víru.“

Prozřeli?!

V učebnách jedenáct učitelek vede vyučování v bílých šátcích a stejné zakrývají hlavy studentek. Když se jedné z nich reportér Komsomolské pravdy Alexej Ovčinnikov zeptal, proč to nosí i proti příkazu ředitele, odpověděly, že to je tradice. „Ale taková tradice tu nikdy nebyla!“ oponuje ředitelka Věra Lipatovová, která tu učí od roku 1985. Arabské hidžáby tu ani v devadesátých letech vůbec neznali, dokud se mladí vesničané nezačali vracet ze Saúdské Arábie a z Kataru, kde pobývali, aby získali zvláštní duchovní vzdělání, které jim ruské školství nedopřávalo. Ředitelka vypráví, jak se tato „móda“ najednou rozšířila v Bělozerje, když ženy začaly chodit zahalené od vlasů po paty nohou.

V roce 2014 mordovská vláda  přijala usnesení, že podobný styl je na školách zakázán, ale úředníci se s obyvateli vesnice alespoň domluvili, že žákyně a studentky nebudou nosit hidžáb, nanejvýš jen tradiční tatarské šátky. Tuto domluvu však dívky a ženy porušily a přišly do školy v hidžábech. Nikoliv klasických, ale vlasy jim zakrývá bílý šátek, který doplňuje vysoký límec.

(Mordovie je jedna z 21 ruských autonomních republik s méně než milionem obyvatel a rozlohou asi jako Belgie, smutně proslavená z komunistické éry gulagy, neboť klima tu je dosti nehostinné. S ruským pasem v kapse sem v roce 2013 zavítal Gérard Depardieu, neboť mu navrhli, aby se tu stal ministrem kultury. Původní mordovští obyvatelé jsou ugrofinského původu – poznámka M.S.)

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Martin Exner byl položen dotaz

K čemu ta pomoc Ukrajině je?

Netvrdím, že má pomoc skončit, ale válka ano. A co třeba ČR nebo Evropa dosud udělala pro její ukončení? Nebo to se sází jen na to, že budeme Ukrajinu vyzbrojovat a ta Rusko vojensky porazí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura: Rozhazovat za zbrojení, neomezeně. To Černochové schválili, i s ANO

12:40 Okamura: Rozhazovat za zbrojení, neomezeně. To Černochové schválili, i s ANO

Vláda není schopná v současnosti utratit na armádu ani současná 2 % HDP, takže ministryně Černochová…