Osmdesát tisíc lidí v táboře o velikosti vesnice. Šéf humanitární mise v Jordánsku ukazuje na situaci v zemi

03.02.2017 18:38 | Zprávy

K situaci v Jordánsku, kde je přes milion syrských uprchlíků, se vyjádřil šéf humanitární mise NRC v Jordánsku Petr Kostohryz. Rozhovor s ním přinesl server DVTV.cz.

Osmdesát tisíc lidí v táboře o velikosti vesnice. Šéf humanitární mise v Jordánsku ukazuje na situaci v zemi
Foto: Václav Fiala
Popisek: Na nádraží v Budapešti

„Školy mají příliš žáků, nemocnice nezvládají nápor pacientů, práce je potenciálně méně. Ale především syrská krize izolovala Jordánsko od tradičních příjmů pomoci, což byl mezinárodní trh a turismus,“ sdělil Kostohryz.

Zhruba půl milionu lidí zde žije mimo tábory, potloukají se a snaží se najít důstojné podmínky pro své rodiny. Kostohryz následně seznámil diváky pořadu s uprchlickým táborem Zaatari. Zde podle něj žije zhruba 80 tisíc uprchlíků, a to na místě o velikosti vesnice. Jsou zde i tři tisíce menších obchodů a řemesel, nechybí ani nevěstinec. Hlavní třídě se říká Champs-Élysées. „Původně to vzniklo jako ironické označení, ale vžilo se. Je to hlavní tržní tepna tábora,“ sdělil. 

  • Video najdete ZDE

„Je to tak napůl zavřený tábor. Ven můžete pouze na základě povolení příslušných orgánů,“ zmínil Kostohryz. Podle jeho slov se organizace snaží uprchlíky naučit, aby se postarali sami o sebe. „Z tohoto důvodu je přibližně devadesát procent naší pomoci ve finanční hotovosti, někdo si potřebuje koupit jídlo, někdo zajít k holiči či splatit dluhy,“ uvedl. Lidé se zde také zaměstnávají. 

Kostohryz pak zároveň uvedl, že uprchlíci se v drtivé většině případů chtějí jednou vrátit zpátky domů do Sýrie. „Doufáme, že válka v Sýrii skončí,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

4:40 Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

„Zvlášť ‚úkáčka‘ si myslí, že jim to tady úplně patří, že jsou šlechta. Prý bojujou za naši demokrac…