Nyní na nižší gymnázia odchází až deset procent žáků základních škol a kvalita výuky tím údajně trpí. Nízký počet dětí také příští rok odstartuje slučování a rušení středních škol.
"Je potřeba redukovat nebo omezit počet osmiletých gymnázií z deseti procent na pět procent," řekl na pondělní tiskové konferenci hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný. Experti dlouhodobě varují, že na výběrové školy odchází i průměrné děti, což snižuje kvalitu výuky, navíc na klasických školách pak klesá motivace.
Zůstanou jen unikáty
"Všechny kraje na toto přistupují s výjimkou Středočeského kraje," řekl Dobeš novinářům po jednání s hejtmany.
Razantní škrty se vyhnou jen ústavům, které patří mezi takzvané „rodinné stříbro". Jde o školy, které neexistují nikde v republice, například rybníkářská škola ve Vodňanech.
Dvoutřetinová naplněnost
Podle statistik Ústavu pro informace ve vzdělávání funguje v ČR v tomto školním roce asi 1423 středních škol včetně gymnázií a učilišť. Do prvních ročníků středních škol a učilišť nastoupilo v září o 16.000 dětí méně než loni. V současnosti jsou třídy naplněny jen z 65 procent a tento trend se má v budoucnu prohlubovat.
Samotné kraje ale zatím redukci stavů neprováděly, jde totiž o mimořádně nepopulární krok, který vyvolá nevoli rodičů, žáků i kantorů. Například již toto pondělí demonstrovalo v Liberci 200 studentů.
Čtěte:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jac