Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz) založili němečtí nacisté v roce 1940 a mezi prvními v něm byli internováni polští odbojáři. Následující rok byl poblíž postavený rozsáhlejší komplex Osvětim II - Březinka (Birkenau), který se stal největším střediskem určeným nacisty k vyhlazování evropských židů. Podle osvětimského muzea v táboře zahynulo přes 1,1 milionu lidí, z toho milion židů. Vězněno tam bylo i na 50 000 československých občanů, z nichž přežilo asi 6 000.
Tábor osvobodila 27. ledna 1945 sovětská Rudá armáda. V roce 1947 byl pak celý objekt prohlášen polským národním památníkem.
Koněvovu sochu v Praze vandalové opakovaně poškozují. Poté, co ji v srpnu neznámý pachatel polil červenou barvou a starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) ji odmítl nechat očistit, následně kolem ní nechal instalovat lešení s plachtou, se spory začaly vést na mezinárodní úrovni.
Ruské ministerstvo zahraničí české politiky označilo za iniciátory války se symboly vítězství nad fašismem. Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij přirovnal starostu Prahy 6 k nacistickému pohlavárovi. Rusko také pohrozilo odvetnými kroky.
Koněvův pomník má podle rozhodnutí zastupitelstva městské části Praha 6 z letošního září nahradit památník osvobození Prahy na konci druhé světové války. Vedení radnice přesun sochy i vytvoření nového památníku řeší s magistrátem i Ministerstvem obrany. Kdy a kam bude Koněvova socha přestěhována, zatím není jasné.
Maršál Ivan Stěpanovič Koněv (1897 až 1973) se na konci druhé světové války podílel na osvobození části Polska, Slezska a Saska a také Prahy. Později však vedl krvavé potlačení povstání v Maďarsku a působil v Berlíně v době výstavby Berlínské zdi. Jeho bronzová socha v nadživotní velikosti stojí v Praze 6 od května 1980.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab