Otázka nouze: Co se dá všechno jíst? Věci, ze kterých by šla dětem hlava kolem a žaludek nahoru

14.08.2022 15:10 | On-line

Propagátorka tradičního životního stylu Alena Gajdušková, která se zabývá moudrostí a zkušenostmi našich předků, v rozhovoru pro RadioUniversum.cz vyprávěla, jak se žilo dřív. „Předci snědli cokoliv, co ulovili,“ zmínila, jak se jedli například i bobři, vydry, káňata a další zvířata. Moderátorka podotkla, že raději nebude diskutovat o tom, co předci dělali v době hladomoru.

Otázka nouze: Co se dá všechno jíst? Věci, ze kterých by šla dětem hlava kolem a žaludek nahoru
Foto: pixabay.com
Popisek: Divoká příroda - ilustrační foto

Gajdušková mimo jiné zmínila i to, jaké delikatesy lidé v minulosti běžně používali, ale my bychom se nad nimi zřejmě v současné době ofrňovali.

„Bylo zcela běžné, že se připravovalo třeba telecí okruží, které se zadělávalo s nějakým masem, s máslem, přidávalo se k bramborám, a mozečky, pacičky, rypáčky, ouška, to se všechno vařilo, včetně slezinek. Dneska děti nejsou schopny pozřít ani játra, která jsou dobrá – připravuje se klasická játrová polévka s knedlíčky. Takže bych řekla, že dneska je obecně odpor k vnitřnostem,“ poznamenala Gajdušková, že my jsme si zvykli jen na čistou svalovinu. 

„Předci snědli cokoliv, co ulovili, takže nejenom vrány, ale i veverky, prostě jakékoli drobné zvíře,“ zmínila Gajdušková a povídala například o vránách, o nichž se říká, že jsou tuhé a nejdou dobré. „Takže myslím, že to byla opravdu otázka nouze,“ sdělila. 

„I vydry a bobři, a také káňata, když teď nad tím přemýšlím, a spousta zvířat, která jsou dnes chráněna, sloužila ke zpestření jídelníčku,“ vyprávěla Gajdušková.

Řeč byla také o léčení. Nejstarší léčebné umění je podle jejích slov léčení vodou, tedy klasické kneippování, a také hlínou, kdy se z jílu připravovaly obklady na horkosti a vymknuté kotníky. „Upřímně, nevím, jestli si někdo dělal zásoby jílu, ale rozhodně v sezóně, když se cokoliv událo, někdo si způsobil nějaký tupý úraz, tak si určitě poradili tímto způsobem, že rozmíchali jíl s vodou a namazali to na postižené místo. Pak se to nechávalo působit, protože když jíl uschnul, tak se tento obklad oloupal a dával se další. Vím, že to skvělým způsobem pomáhá na výrony a na takováto bolestivá poranění,“ zmínila Gajdušková.

Předkové byli podle jejích slov lépe připraveni na běžné starosti – právě proto, že život nebyl úplně jednoduchý. „A dokonce, i když se stala nějaká opravdu tragická událost v rodině, což třeba o úmrtí dětí, zejména novorozených, nebyla nouze, tak protože měli víru v boha, jim tato víra pomáhala těžkosti a danosti pozemského života překonat. To je určitě to, co nám chybí,“ sdělila Gajdušková.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…