Vladimir Kara-Mrza patří mezi nejhlasitější kritiky ruského prezidenta Vladimira Putina. Teď mu ale na kritiku nezbývá dost sil, jelikož leží v moskevské nemocnic a postupně mu selhávají orgány. Lékaři tvrdí, že může jít o otravu. Kara-Murza přitom již podobnou situaci přežil, a to před dvěma lety.
V roce 2012 na sebe Kara-Murza upoutal pozornost ruských úřadů, když jako zaměstnanec ruské televize ve Washingtonu svědčil ve prospěch přijetí tzv. zákona Magnitského. Tento zákon zakazuje vstup do USA některým občanům Ruské federace, kteří jsou důvodně podezřelí z porušování lidských práv. Novinář tehdy tvrdil, že zákon může napomoci k očištění ruské státní správy od lidí, kteří nectí lidská práva. Kara-Murza byl poté byl poté z ruské televize vyhozen.
Kara-Murza udržoval kontakty také se zavražděným opozičním ruským politikem Borisem Němcovem. Ten byl zastřelen v únoru 2015. Krátce na to skončil v nemocnici také Kara-Murza, který americké CNN sdělil, že byl otráven a nenapadá ho jiný důvod, než důvod politický. Novinář přispíval i do deníku The Wall Street Journal.
Šachový velmistr Garry Kasparov žijící v New Yorku deníku sdělil, že Putin necouvne ani před vydáním příkazu k vraždě svých kritiků. „Putinův režim chce to nejhorší po lidi, kteří si přejí to nejlepší pro Rusko. Putin se nezalekne ani reakce zahraničí a klidně vydá příkaz k zabití i těch nejmírumilovnějších kritiků,“ řekl Kasparov.
Podle WSJ teď nastal čas, aby americké instituce – včetně Bílého domu – se jasně postavily k počínání Kremlu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp