Otrokářství: Británie odmítá platit. Má tedy otevřít dveře migrantům

04.11.2024 16:26 | Monitoring

Právo na migraci. Takový argument se objevil ve znovu oživených rozhovorech o reparacích ze strany Velké Británie za období otroctví. „Migrace by představovala materiální reparace, protože je dobře známo, že migrace z chudších do bohatších států je účinným mechanismem přerozdělování bohatství,“ zaznělo ve vědecké analýze. Z Velké Británie se ozývá, že rozhodně nedojde na finanční vyrovnání.

Otrokářství: Británie odmítá platit. Má tedy otevřít dveře migrantům
Foto: Repro Youtube
Popisek: Britský premiér Keir Starmer

Na západní polokouli se čím dál častěji objevuje téma reparací za dobu kolonialismu. V hledáčku jsou převážně západní evropské země, které na kolonizaci dlouhá staletí vydělávaly pohádkové bohatství a založily na ní svou prosperitu. USA zase čelí požadavkům na reparace za otroctví. Nyní se v hledáčku reparačních zájmů objevila Velká Británie, která byla historicky největším kolonizátorem a díky koloniím se stala nejbohatší a největší velmocí své doby.

Společenství Commonwealth, které sdružuje všechny bývalé (i nynější) kolonie či dominie Velké Británie, se začalo zabývat otázkou reparací za otroctví, ze kterého Británie těžila peníze i vliv. Britský ministr zahraničí David Lammy hned v úvodu řekl, že koncept reparací pro bývalé koloniální národy postižené otroctvím „není o převodu hotovosti“.

Vláda Velké Británie vyplácení reparací za otroctví označila za vyloučené. A nastolila téma, že by se země měly dohodnout „na jiné formě nefinanční reparační spravedlnosti“.

Reparace jsou podle ministra zahraničí Lammyho opatření k nápravě minulých skutků, které jsou považovány za špatné nebo nespravedlivé, a mohou se pohybovat od finančních po symbolické. Sám ministr zahraničí David Lammy je potomek rodičů z Guyany, jediné kolonie Velké Británie v Jižní Americe.

Karibské státy vytvořily na posledním setkání společenství Commonwealth desetibodový plán, ve kterém požadují úplnou formální omluvu, vzdělávací programy, zdravotní péči a přímé peněžní platby. Zajímavostí je, že Velká Británie se doposud za svou třísetletou historii obchodníků s otroky neomluvila. Ve svém projevu v Lagosu, nigerijském přístavním městě, kdysi ústředním pro transatlantický obchod s otroky, ministr zahraničí řekl, že toto období bylo „strašné a hrozné“ a zanechalo „jizvy“. Zároveň v projevu poukázal na to, že je sám potomkem zotročených lidí. „Jsem potomek zotročených lidí, takže to uznávám,“ řekl Lammy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Myslíte, že toho je Evropa schopná?

Vy tvrdíte toto: Evropa se musí o sebe postarat sama, musí ukázat sílu, musí být jednotná, obranyschopná a maximálně soběstačná. Souhlasím s Vámi, ale fakt myslíte, že může EU těchto cílů dosáhnout? Protože jestli ano, pak si kladu otázku, proč už to neučinila dávno? A ještě by mě zajímalo, jakou sí...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Británie mě celkem nzajímá a je mi u sardele jak si svoje průšvihy z minulosti vyřeší., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseObčanFranta , 04.11.2024 17:11:46
Mě spíš zajímá, jak se vyrorná Německo s naším státem za všechna ta příkoří co nám způsobili a kdy konečně zaplatí reparace.

|  11 |  0

Další články z rubriky

Armáda zbytečných úředníků, plýtvání, podvody. S čím se Muskova úderka setkává při „čistce“ v amerických státních institucích

21:21 Armáda zbytečných úředníků, plýtvání, podvody. S čím se Muskova úderka setkává při „čistce“ v amerických státních institucích

„Lidé se vydávají za důchodce a přesvědčí úředníka po telefonu, aby poslal peníze někam jinam. Ty jd…