„Lidé na jednotce intenzivní péče uhořeli na svých postelích,“ popsal Gruber, jak to vypadalo v nemocnici bezprostředně po útoku s tím, že je organizace znepokojena z tohoto šíleného útoku na prakticky jedinou nemocnici ve městě.
„Brány nemocnice byly zavřeny, a tak v ní pobývali jen zaměstnanci, pomocný personál a pacienti,“ naznačil Gruber, jak to asi bylo s domnělou přítomností tálibánských jednotek v nemocnici. „A i kdyby tam byli, srovnat nemocnici se zemí mi nepřipadá jako přirozená odpověď,“ podotkl s tím, že i když nemocnice informovala o útoku jak Kábul, tak Washington, pokračovalo se dál.
„Navíc je podivné, že celý útok byl cíleně veden na hlavní budovu, tedy na srdce nemocnice,“ dodal posléze Gruber s tím, že bude velký problém se do Kundúzu vrátit, protože vyšetřování potrvá určitě dlouho. „My sami zjišťujeme, kdo by to měl vyšetřovat, protože i když Američané oznámili, že budou sami dělat interní šetření, nemusí být z jejich strany sdělena celá pravda,“ uvedl v České televizi.
Dovoz materiálu do Sýrie je nebezpečný
Gruber se následně vyjádřil i k situaci v Sýrii, kde mají Lékaři bez hranic šest vlastních nemocnic. Veškerou práci tam ale teď dělají syrští doktoři a sestřičky, protože je tam situace velice nepřehledná. „Ostatně i dovoz potřebného zdravotnického materiálu je nebezpečný, takže dovézt v pořádku obvazy je velice obtížné,“ upřesnil.
V závěru vystoupení Gruber okomentoval i uprchlickou krizi. Podle něj se lidé do Evropy nedostanou v tak špatném stavu, protože syrská medicína vždy bývala vyspělá a uprchlíci z Afriky jsou převážně z toho bezpečnějšího východu.
„Evropa je natolik bohatý kontinent, že by uprchlíky měla zvládat, a to tak, aby to bylo vůči nim humánní, ale zároveň aby tím nebyla Evropa tak ohrožena,“ sdělil svůj názor.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jzd