Rok 2019 byl vrcholem blahobytu, řekl už před lety v rozhovoru pro podcast 1% hlavní zakladatel firmy Seznam.cz Ivo Lukačovič, nejbohatší Čech roku 2022. Za svými slovy si doteď stojí, potvrdila se. Na Twitteru ukazuje, co ekonomiku čeká v budoucnu.
Kdyz jsem pred lety udelal tu chybu a dal rozhovor do podcastu 1% s @cermak rekl jsem ze rok 2019 byl vrchol blahobytu a rozezranosti...
— Ivo Lukacovic (@ilblog) March 22, 2023
Dostal jsem sodu, ale...
...mel jsem pravdu
Co nas ceka?
ctete vlakno ????????????????
„Do ekonomik se od roku 2008 sypaly levné peníze (záporná úroková sazba je podle mého skromného názoru normální krádež) a státy si na ně zvykly jako na heroin,“ píše. Pokud se něco nezmění, dvouciferná inflace bude trendem i nadále. Pro nižší inflaci je podle Lukačoviče třeba zvýšit daně, aby státy dostaly šanci vyrovnat své rozpočty.
Problémem se může stát až zjištění, že některé služby, na které si lidé po skokovém zlepšení kvality života po druhé světové válce zvykli, si nebude stát moci dovolit. Kvalita života se mimo jiné zlepšila i díky zvyšování produktivity práce především díky novým technologiím, jejichž příliv se v dnešní době již snižuje.
„Navíc nás čeká dekarbonizace,“ připomíná a dodává, že dřívější aktivity, levné kvůli fosilním palivům, a „tím, že jsme na přírodu vysoka sr…“, vyjdou nyní dráž. Pokud nicméně nedojde k další katastrofě, jídla, energie i bydlení předpovídá Lukačovič dostatek. Vše zakončuje slovy, že rok 2019 se už nevrátí.
Česká ekonomka a blogerka Markéta Šichtařová ve videu na YouTube českou veřejnost informuje o stavu bankovnictví. „Největší švýcarská banka UBS přebírá Credit Suisse. To znamená, že velké banky nepadají a vklady jsou zachráněné… Jenže tak to úplně nefunguje,“ zahajuje video a zmiňuje, že akcie Credit Suisse padaly 21. 3. o 60 %, padaly i akcie UBS, která „problémovou banku“ přebírá, a to o 10 %. Šichtařová tvrdí, že to značí, že investoři vnímají převzetí UBS jako oslabení.
Hlavním důvodem pro nezastavitelný pokles akcií bank je podle Šichtařové kapitál Tier 1 – druh kapitálu používaný pro regulatorní důvody, který stojí nad akciemi. „Podle kapitálové struktury, kdyby se banka dostala do problémů – což se v tomto případě dostala – by nejprve měli tratit akcionáři a teprve až na druhém místě by měli tratit investoři, kteří nakoupili dluhopisy spadající do kategorie Tier 1,“ vysvětluje. Švýcarský regulátor se však nyní rozhodl to udělat trochu jinak. „Ti, kdo investují do dluhopisů spadajících do skupiny Tier 1 u Credit Suisse, nedostanou zpátky ani frank,“ uvádí Šichtařová. Toto rozhodnutí švýcarského regulátora zničilo důvěru v bankovnictví a tato důvěra zůstává neobnovena. I kvůli tomu dále padají akcie.
Čemu ovšem problémy v bankovnictví napomáhají, jsou alternativní investice. Cena bitcoinu se v posledních dnech zvýšila o třicet procent a cena zlata také dále roste. Za tímto růstem stojí i situace v USA. Americká centrální banka FED přišla s programem pro obchodní banky na jejich záchranu. „Je to program, který nabízí velmi výhodné půjčky bankám, které jsou v problémech s likviditou. Tenhle program není ničím jiným než dalším pumpováním peněz do oběhu,“ a to je podle slov Šichtařové jednoznačně proinflační chování. Ze strachu ze stále větší inflace se tak investoři uchylují k nákupu zlata a bitcoinu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luk