Evropské dotace nepadají z nebe. Jde o peníze daňových poplatníků EU, kteří část peněz, jež vydělali, posílají do chudších zemí Evropské unie. Ve velkém platí především Němci. Není se tudíž co divit, že Evropská unie požaduje vrácení dotací, pokud existuje důvodné podezření, že tyto dotace nebyly využity podle jasně daných pravidel. Evropská unie ale nemusí čekat na verdikt soudu v té či oné kauze. Stačí jí důvodné podezření na zneužití dotací.
To, že v kauze firmy Čapí hnízdo existuje důvodné podezření na zneužití dotací, potvrdila česká policie už tím, že požádala o vydaní Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání.
„Sám Andrej Babiš se k faktu, že za pochybnou dotaci pro jeho Čapí hnízdo mají platit pokutu daňoví poplatníci, dosud nevyjádřil. Problém Čapí hnízdo se už loni pokusil vyřešit dalším ze svých PR tahů – oznámil, že ‚i když nic neudělal‘, daruje stejnou částku ‚na charitu‘. A dal pokyn, aby 50 milionů korun bylo nasměrováno do nadace Agrofertu,“ připomíná server.
Obratem také dodává, že to není jediný problém, který daňovým poplatníkům způsobil Babiš a jeho lidé.
„Česká republika se nyní snaží odvrátit více než dvacetimilionovou pokutu, kterou má zaplatit jako sankci za střet zájmů Babišova blízkého spolupracovníka Faltýnka. Komise označila za střet zájmů to, že Faltýnek byl současně v představenstvu Agrofertu, který čerpá dotace. A zároveň na rozdělování dotací dohlížel jako člen dozorčí rady SZIF,“ uzavírá server.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp