Pádná odpověď radnímu Šarapatkovi od slavného režiséra. Prý uvažuje jak lidé z ÚV KSČ. Až něco dokáže, nebude muset parazitovat na jiných

13.07.2020 20:21 | Zprávy

Režisér Jiří Svoboda se pro ParlamentníListy.cz vyjadřuje k textu radního ČT Zdeňka Šarapatky, jenž se opakovaně pouštěl do jeho kolegy, režiséra Jiřího Stracha. „Ne pan Šarapatka, ale velký talent Jiřího Stracha přispěl k tomu, že diváci vnímají ČT jako potřebnou veřejnoprávní kulturní instituci. Na velké charaktery a velké talenty si vyskakují jen lidé maličcí, aby se jim mohli podívat do tváře,“ ohrazuje se Svoboda ve své reakci vůči slovům radního ČT, jenž Stracha označil za „zklamání“.

Pádná odpověď radnímu Šarapatkovi od slavného režiséra. Prý uvažuje jak lidé z ÚV KSČ. Až něco dokáže, nebude muset parazitovat na jiných
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Jiří Svoboda v pořadu Horké téma

„Jméno Zdeněk Šarapatka mi donedávna nic neříkalo. Je prý členem Rady ČT. Nyní jsem si všiml, že se snaží stát se významným známkováním lidí vysoké mravní integrity, jakým je Jeho Eminence kardinál Dominik Duka a nyní ještě můj kolega, velký český filmový a televizní režisér Jiří Strach," začal Jiří Svoboda. Uznávaný filmový režísér a profesor pražské FAMU však radnímu poskytl dobře míněnou radu: „Slovní pěnou z kaluží se ale mouchy orly nestávají“.

A ještě radnímu poradil, že bude-li mít za sebou zlomek osudu kardinála Duky, nebo úspěšné tvorby tvorby a mravní integrity Jiřího Stracha, bude si moci vážit sám sebe. Pak nebude cítit potřebu parazitovat na lidech, kteří pro svůj národ vykonali něco trvalého.

Odmítl také výklad radního, že Jiří Strach se stal významným režisérem díky České televizi a že by proto měl být Kavčím horám náležitě vděčen. Filmy Jiřího Stracha oslovily miliony diváků a pan Šarapatka se krutě mýlí, když píše, že ČT učinila Jiřího Stracha významným režisérem a dává mu výjimečné příležitosti.

Svoboda si vzpomíná, že právě takto- že umělci by měli být vděční institucím- uvažoval v minulém režimu aparátčík ÚV KSČ. „Nebyl to Státní film, kdo dal velkomyslně Jiřímu Menzelovi šanci natočit Postřižiny nebo Vesničku mou střediskovou a filmy měly čtyři miliony diváků. Byl to talent Jiřího Menzela, který umožnil Státnímu filmu proslavit českou kulturu v Čechách i ve světě,“ vzkazuje radnímu profesor.

„A tak je to i dnes. Ne pan Šarapatka, ale velký talent Jiřího Stracha přispěl k tomu, že diváci vnímají ČT jako potřebnou veřejnoprávní kulturní instituci. Na velké charaktery a velké talenty si vyskakují jen lidé maličcí, aby se jim mohli podívat do tváře,“ dodal Jiří Svoboda.

Zdeněk Šarapatka považuje Stracha za „zklamání“

Šarapatka se do režiséra Jiřího Stracha pustil v sobotu, kdy na sociální síti Twitter zveřejnil text, ve kterém psal, že je pro něho známý režisér zklamáním. „Jiří Strach je pro mě zklamáním. Naposledy včera, kdy po vzoru Ovčáčka plivl po ČT, které vděčí za úspěch. Z docela fajn chlápka je teď Dukův Prchal. Škoda,“ napsal Zdeněk Šarapatka na svůj twitter. Rýpl si tak nejen do hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, který je k České televizi často kritický, tak také do kardinála Dominika Duky a do PR experta premiéra Andreje Babiše (ANO) Marka Prchala.

Ve svém obsáhlejším komentáři na serveru Forum24.cz pak napsal, že jej rozohnila skutečnost, že Strach, obdobně jako právě často Ovčáček, napsal na svůj twitter Českou televizi ve zkratce ČST (jako narážku na Československou televizi). „Režisérovo nadbíhání Hradu a označování České televize na Twitteru jako normalizační ‚ČST Praha‘ po vzoru dalšího Dukova chráněnce, Ovčáčka, je mravní mizérie,“ komentoval. A poukázal také na to, že Strach radí kardinálu Dominiku Dukovi.

„Jiří Strach se kdysi zasloužil o naše hezké večery u obrazovek České televize. Teď dělá s Dukou ‚politiku‘ a přikládá pod kotel. Z fajn chlápka se stal anděl s ďáblem v těle. Škoda,“ zaznělo od radního.

Na Šarapatkův tweet Strach zareagoval s odkazem na ředitele veřejnoprávní televize. „Tweet approved by PD, který zrovna seděl vedle mě. Naštěstí má generální ředitel ČT víc smyslu pro humor a ironii než někteří situace neznalí radní,“ obhajoval se následně v reakci Strach. Zkratkou PD zjevně myslí generálního ředitele České televize Petra Dvořáka.

Radní ČT poté pokračoval a přes sociální sítě Strachovi vzkázal, že se mu s jeho pohádkami daří také proto, že má v zádech podporu ČT, kterou občas spolu s Jiřím Ovčáčkem kritizuje.

„Nezdravý monopol a rozmazlování Jiřího Stracha koproducentem jeho filmů, tedy Českou televizí, a můj apel vytvořit stejné podmínky z ČT i jiným tvůrcům a dát šanci jejich talentu, generační odvaze a vytáhnout je z regionů pan Strach pro jistotu oslyšel. Bodejť, kdo by si taky nadělal do vlastního hnízda, že jo,“ napsal též Šarapatka.

Ten tvrdí, že místo toho, aby Strach uznal, že se mu i díky ČT daří, viní své oponenty, že ČT politizují. Podle Šarapatky je však realita zcela jiná. Politické téma prý z veřejnoprávní televize dělají lidé jako ekonomka Hana Lipovská.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Komu jsme dali peníze? To už na stránkách nenajdete. I když je to nezákonné

14:20 Komu jsme dali peníze? To už na stránkách nenajdete. I když je to nezákonné

Řada neziskovek podporujících cenzuru na internetu dostává peníze od americké National Endowment for…