Pakty OSN a Istanbulská deklarace pro mě nic neznamenají. Stejně se podle nich nebudeme řídit, bouchl do stolu Babiš

12.01.2019 13:33 | Zprávy

Premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro Právo pohovořil o plánovaném zvýšování důchodů. „V roce 2021 bude průměrný důchod alespoň 15 tisíc,“ předpokládá a upřesnuje, kde na tyto stoupající výdaje chce brát finance. A znovu se také například pustil do ministryně práce Maláčové kvůli jejímu návrhu na zvyšování životního minima.

Pakty OSN a Istanbulská deklarace pro mě nic neznamenají. Stejně se podle nich nebudeme řídit, bouchl do stolu Babiš
Foto: screen: ČT24
Popisek: Andrej Babiš na tiskové konferenci.

Podle nastaveného „automatu“ by příští rok měly důchody růst o sedm set korun. Babiš říká, že by k tomu chtěl přidat ještě dvě stovky, aby prý dorovnal rychleji rostoucí mzdy. „Ano, je to můj návrh, o kterém se chci bavit,“ potvrdil.

A následně redaktora upozornil, že mu asi zapomněl připomenout, že má vlastně střet zájmů. „Protože jsem už důchodce, a protože to všechno vlastně dělám kvůli sobě,“ dodal premiér s tím, že sice nárok na penzi má už od loňského listopadu, ale nesehnal ještě potřebné papíry.

Svůj slib, že v roce 2021 bude průměrná penze patnáct tisíc, hodlá prý splnit. „Počítám s tím, že splním slib, který jsem dal a že za dva roky průměrný důchod bude minimálně patnáct tisíc,“ řekl a podotkl, že seniorům za rok přidali devět set korun měsíčně a lidem nad pětaosmdesát let ještě o tisícovku měsíčně navrch.

Je si prý vědom, že k tomu, aby průměrná penze mohla být patnáct tisíc, tak je k tomu třeba mít zdroje. „Hlavním zdrojem jsou odvody sociálního pojištění a díky nim i letos je důchodový účet přebytkový,“ uvedl s tím, že ze všeho nejdřív chce v této oblasti napravit staré křivdy.

Zaměřít se chce hlavně na příjmovou stránku, protože je jasné, že jen současné příjmy nebudou stačit. „Aby se dál chodilo do penze v pětašedesáti letech, což je dřív než v západní Evropě, tak na to potřebujeme zdroje, a ty budeme hledat,“ doplnil s tím, že inspirovat se chce v jiných zemích.

Nesouhlasí s tím, co chce ministryně práce Maláčová, aby třetí pilíř byl povinný. „Nechci, aby třetí pilíř byl povinný. Lidé to nemají rádi a připomíná jim to starou dobu. Spíš je třeba lidem nabídnout možnosti,“ řekl Babiš a doplnil, že o tom všem se budou bavit v rámci koalice.

Stejně nelibě se vyjádřil i o návrhu Maláčové týkajícímu se zvyšování životního minima. „Paní ministryně přichází s návrhy, které mají dopad na rozpočet, ale nezajímá ji, kde na to vezme peníze,“ postěžoval si premiér. Zdůraznil, že po Maláčové v prvé řadě chce, aby udělala revizi sociálních dávek, než se zase budeme bavit o nějakém jejich zvyšování, a abychom efektivně bojovali proti zneužívání dávek na bydlení a v nezaměstnanosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tento dotaz je opravdu odporný.“ Hádka v ČT. Moderátorka dopálila Okamuru

21:57 „Tento dotaz je opravdu odporný.“ Hádka v ČT. Moderátorka dopálila Okamuru

Policie žádá o vydání poslance a předsedy SPD Tomia Okamury k trestnímu stíhání. Důvodem je podezřen…