Pamětník Václav Vlk o paragrafech proti dezinformátorům: Naprostá šílenost. Srovnání s normalizací

31.12.2022 19:02 | Komentář

Nová strategie na „potírání dezinformací“, na níž pracuje skupina Úřadu vlády ČR a Ministerstva vnitra pod vládním zmocněncem pro oblast dezinformací Michalem Klímou, je podle publicisty a spisovatele Václava Vlka staršího návrhem, který mu dosti připomíná stav v Československu za normalizace. „I jinak obezřetní advokáti a soudci mezi řádky vysvětlují, že se jedná o naprostou šílenost, kterou se skupina fanatiků pokouší v podstatě změnit naši demokracii na tzv. řízenou demokracii – tedy na diktaturu,“ upozorňuje, že s válkou na Ukrajině to „nemá nic společného“.

Pamětník Václav Vlk o paragrafech proti dezinformátorům: Naprostá šílenost. Srovnání s normalizací
Foto: Archiv VV
Popisek: Publicista Václav Vlk st.

Vlk si v rámci aktuálního návrhu Ministerstva obrany na boj proti „fake news“ vzpomíná na to, jak začátkem sedmdesátých let byl připuštěn k soudnímu jednání coby doprovod pozdějšího českého ombudsmana Otakara Motejla, jenž tehdy obhajoval publicistu Vladimíra Škutinu, který se v televizním vysílání ohrazoval proti sovětské okupaci ze srpna 1968.

„Když soud skončil, tak jsem se obořil na JUDr. Motejla, že Škutinu neobhajoval dostatečně bojovně a že plno věcí, které Škutina napsal, je pravdivých. Byl jsem tehdy mladý, aktivní, nadšený a v mnoha věcech úplně pitomý. Pan doktor Motejl mi vysvětloval, že to, co je pravda, o tom rozhoduje komunistický soud, a kdyby obhajoval Škutinu tak, jak si představuji já, skončil by v kriminále také. V totalitním systému, pravil, tak jej uplatňují komunisté, může být pravda považována za zločin. V případě, že neodpovídá schválenému politickému směru, a na to se používá tvrzení, že i nevhodná pravda může poškodit ‚budování socialismu‘, případně ‚hanobit světovou socialistickou soustavu‘. Pak mi lehce připomenul, že má okamžitá výpověď z pracovního procesu podle § 53 odst. 1 písm. b) zákona č. 65/1965 Sb. byla v roce 1970 odůvodněna tím, že jsem hanobil internacionální pomoc státu varšavské dohody,“ vzpomíná ve svém komentáři na serveru Neviditelný pes.

Aktuální návrh Ministerstva vnitra pak podle něj „stojí na stejných myšlenkových postupech a na stejném pokusu řídit společnost podle předem daného vzoru“. „Ostatně dodnes existují lidé a politické strany, které tvrdí, že okupace Československa v srpnu 1968 byla internacionální pomoc. A moje tvrzení je lež, tedy ‚fake news‘,“ připojuje též.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ale to tenkrát nebyla ministryní Černochová...“ Kotrba nad armádní novinkou pro děti

4:41 „Ale to tenkrát nebyla ministryní Černochová...“ Kotrba nad armádní novinkou pro děti

Komentář Štěpána Kotrby k dnešním náborovým akcím armády mezi dětmi, které podle něj připomínají dor…