Pan Václav Moravec jednoduše lže. Podpásovka veškeré etice. V normální veřejnoprávní televizi by musel okamžitě vystřelit. Drtivý rozbor od Petra Žantovského

27.06.2020 7:54 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH To, co v nedávném rozhovoru předvedl Václav Moravec, bylo pod pás veškeré etice a veškerému interpretování zákona o České televizi. Pokud by vysílání z Kavčích hor bylo skutečnou službou veřejnosti, musel by po takovém rozhovoru z televize vystřelit. Petr Žantovský poukazuje i na manipulace a lži, jichž se moderátor dopustil, a nezapomíná ani na jednu jeho velkou ubohost. V přehledu mediálních zajímavostí došlo i na genderová studia a nadřazování menšin nad většinou, stejně jako na nejslavnější postavy českých dějin, když si je vzala na paškál politická korektnost.

Pan Václav Moravec jednoduše lže. Podpásovka veškeré etice. V normální veřejnoprávní televizi by musel okamžitě vystřelit. Drtivý rozbor od Petra Žantovského
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Ikoně Kavčích hor Václavu Moravcovi a jeho výrokům v podcastu Filipa Titlbacha z Deníku N se dostane pozornosti v úvodu pravidelného přehledu mediálních zajímavostí.

„Sice jste o tom už psali, ale já se na to podíval spíš z hlediska věcného a mám k tomu několik poznámek. Moravec se tam dopouští několika lživých a několika podpásových tvrzení. Například říká: ‚Je zvláštní zvyknout si na to, že je to kolega.‘ Míněn Xaver Veselý. Ale on to není kolega! Moravec tady manipuluje, Pan Veselý je členem Rady ČT, není to moderátor České televize, není to jeho kolega. Je to člověk, který je spolu s dalšími čtrnácti lidmi pověřen kontrolou toho, co se děje v České televizi, třeba s jejím hospodařením, a dbá na naplňování zákona o ČT. Není to kolega, nemusí si zvykat, mohu ho uklidnit. První lží to neskončilo. Druhá přišla, když reagoval na to, že o něm paní poslankyně Kořanová prohlásila, že už je za zenitem,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Moderátor argumentoval britským vzorem a tím, že tam se také moderátoři nestřídají. „Tak já bych se zeptal pana Moravce, proč odešel na jaře 2005 z toho pořadu, který pak několik měsíců neexistoval. To by byla otázka nejspíš na pana Šámala, který byl už v té době šéfem zpravodajství, jak pana Moravce nalákal k návratu do formátu Otázky VM, co to znamenalo pro rozpočet pořadu, co pro výši honoráře VM, co pro počet dramaturgů, kteří OVM připravují a tak dál. Zlí jazykové říkají, že to byl Moravcův truc, aby si vytrucoval lepší podmínky pracovní, materiální, nevím jaké, a velice rád se potom do toho formátu vrátil. Teď se odvolává na BBC a mně to přijde jako čisté farizejství. Pak kromě takových nechutností, kdy se vyjadřuje, že – cituji – ‚Václav Klaus kňoural‘, to je velká ubohost, se dopouští další lži. A naprosto vědomé manipulace. Přitom pan Moravec není hloupý člověk a ví, že lže,“ podotýká mediální analytik.

Moravec si zakládá na důvěryhodnosti, přitom lže a manipuluje

Manipulace spočívá v Moravcově tvrzení, že „Václav Klaus kňoural ve vysílání Českého rozhlasu, že ČT a ČRo jsou kočkopsi, protože buď je něco státní, nebo je to soukromé. Neuznával, že tu existují veřejné instituce typu Národní galerie, Národního divadla nebo právě České televize.“ „Prosím pěkně, toto je lež jako věž. Jak Národní galerie, tak Národní divadlo jsou organizace příspěvkové. Další různé kulturní instituce jsou v režimu organizací rozpočtových. Nejsou to organizace placené z veřejnoprávních poplatků jako Česká televize. Pan Moravec prostě a jednoduše lže. Neměl by to dělat, když tak staví na své důvěryhodnosti a akademickém vzdělání. Přidal i osobní útok na pana Foltána a mě v Radě ČTK. Konstatuje, že tato Rada je paralyzovaná tím, že ‚v ní obstruují pan Foltán s panem Žantovským‘. Docela bych stál o vysvětlení, co to je ‚obstruují‘. Jediné, co by se dalo nazvat obstrukcí nebo spíš zdržováním jednání, je to, když pan Foltán nebo já argumentujeme zákonem a právem,“ upozorňuje Petr Žantovský.

Po ostatních radních jen požadují, aby se drželi zákona o ČTK a nevymýšlel si věci, které v něm nejsou. „Zákon je obligatorní a platí v něm, co není výslovně dovoleno, je zakázáno. Ne, jak říkala při jednom zasedání paní Wenigerová, že co není zakázáno, je dovoleno. Čili to, že obstruujeme, jak tvrdí pan Moravec, znamená, že trváme na dodržování zákona.

A k tomu minule námi komentovanému tzv. průzkumu o ochotě platit koncesionářské poplatky. Opět podotýkám, že to nebyl průzkum, ale telefonická anketa, která nemá ze sociologického hlediska žádnou vypovídací hodnotu. Na zakázku České televize to bylo vytvořené beranidlo, aby bylo na co se odvolávat, až si přijde pan generální do Parlamentu pro zvýšení poplatků nebo pro nějaké jiné benefity. Jednu zajímavou věc ale uvádí, cituji: ‚Otázkou je, jestli by nakonec nebylo lepší, kdyby byli radní přímo nominanti politických stran. Ať se ukáže, koho nám ta konkrétní strana do Rady ČT nasadila. Ať je tam přímá odpovědnost‘. To je poprvé, co s panem Moravcem v čemkoli souhlasím,“ přiznává mediální odborník.

Rána pod pás etice a veškerému interpretování zákona o ČT

Ovšem moderátor z Kavčích hor tuhle svoji větu následně shazuje a zesměšňuje. „Ale ta věta je velmi správná. Radu pro rozhlasové a televizní vysílání i Radu ČTK volí Sněmovna na návrh politických stran. Totéž platilo až do roku 2001 pro Českou televizi a Český rozhlas, ale díky té krizi a následnému pokryteckému zákonu a zbabělosti českých politiků se ten zákon změnil na nominace skrze včelaře a církve. Nic proti včelařům a církvím, ale už minule jsme říkali, že to celé bylo pokrytectví. Suma sumárum tenhle výstup pana Moravce mě velmi udivil, protože je z hlediska České televize zájmová osoba a je tedy v kolizi zájmů. To, co vyplodil, mě přesvědčilo o tom, že nechce diskutovat o faktech, jen brání svoje koryto. Každý by si měl uvědomit, když slyší takové výkřiky, že nejde o službu veřejnosti. Kdyby šlo o službu veřejnosti podle paragrafu 2 zákona 483 z roku 91, tak by pan Moravec po takovém rozhovoru musel z televize vystřelit. Protože to je pod pás veškeré etice a veškerému interpretování toho zákona, že k tomu už není co dodat,“ tvrdí Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Piráti

Dobrý den, zajímalo by mě, koho jste volil jako vašeho nástupce a jestli byl Hřib vaším favoritem a co si o něm myslíte? Nemyslíte, že on stranu spíše pohřbí? A zajímá vás vůbec osud strany? Přeci jen byl jste to vy, kdo ji vybudoval a podle mě je velká chyba, že jste jako předseda skončil.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Budoucnost Evropské unie se představila: Panoptikum pro otrlé, varuje David

18:25 Budoucnost Evropské unie se představila: Panoptikum pro otrlé, varuje David

Zapomeňte na americké volby, skutečnou globální událostí je slyšení eurokomisařů. I tím bruselský se…