Evropská unie je společenství zaručující na svém území volný pohyb osob, zboží, kapitálu i služeb. Jenže každá země si může stanovit svá vnitřní pravidla, která tento volný pohyb do jisté míry omezují. Využívají jich Rakousko, Francie či Německo. Ve Spolkové republice Německo například musíte počítat s tím, že paní učitelka, která doprovází žáky na výletě, by měla během pobytu na území našich západních sousedů dostávat alespoň tamní minimální mzdu, která je oproti té české neskonale vyšší. Činí necelých 9 euro na hodinu, v přepočtu přibližně 229 korun.
Celý problém má ovšem ještě jeden rozměr. Paní učitelka by ji možná měla dostávat, ale možná také ne. Vedou se spory o to, zda má učitelka, která doprovází žáky na školním výletě, status vyslaného zahraničního pracovníka – a pak se na ni příslušná ustanovení vztahují; nebo mezi vyslané pracovníky nepatří, a pak se těmito pravidly řídit nemusí. Každá země to interpretuje trochu jinak. Pokuty, které zaměstnavateli hrozí, když příslušná pravidla jiného státu EU poruší, přitom mohou být opravdu astronomické.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp