Všichní církevní hodnostáři se v uprchlickém táboře Moria pozdravili s asi 250 běženci. Z osmi z nich poobědvali a vyslechli si jejich životní příběhy. Setkání provázely silné emoce, kdy mnozí běženci před papežem plakali, poklekávali či drželi transparenty s dožadováním se svobody. Církevní představitelé následně podepsali společnou deklaraci. Tři syrské muslimské rodiny poté odvezl do Říma. Celkem jde o šest dospělých a šest dětí. Péči o ně převezme církevní komunita ve Vatikánu.
Podle papeže je současná migrační krize nejhorší humanitární katastrofa od druhé světové války. K dnešní návštěvě tak přistupuje s jistou melancholií. „Je to odlišná cesta. Cesta poznamenaná smutkem,“ uvedl s tím, že k vidění je zde mnoho trpících lidí. Chystá se také k moři, které je podle něj hřbitovem mnoha lidí.
„Doufáme, že svět těmto scénám tragédie a zoufalství věnuje pozornost a odpoví na ně způsobem, který bude hoden našemu společnému lidství,“ uvedl František při své řeči k uprchlíkům. Zároveň jim vzkázal, že nejsou opuštění a aby neztráceli naději.
Papeže při příletu přivítal na letišti řecký premiér Alexis Tsipras, jenž hlavu katolické církve na cestě doprovázel.
Najdou se však i odpůrci papežovy cesty – na mnoha zdích v ostrovní metropoli se v noci na dnešek objevily nápisy o tom, aby František v Řecku nekázal. Technické služby ráno graffiti odstranily.
Původní text je ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef