Pavel Rychetský lamentoval: Humanita se vytratila. Havloid je dneska pejorativní označení

11.11.2019 23:59 | Zprávy

Česká republika slaví 30 let svobody. Sametovou revoluci připomněla i pondělní mezinárodní konference „Evropa bez železné opony: 30 let svobody“, kterou pořádá Český rozhlas Plus. Se svým projevem zde vystoupil i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, jenž se listopadových událostí aktivně účastnil. Hovořil o demokracii a dnešních hodnotách.

Pavel Rychetský lamentoval: Humanita se vytratila. Havloid je dneska pejorativní označení
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Soudce zpravodaj Pavel Rychetský

Od pádu železné opony uplynulo třicet let a Rychetský se zamyslel nad tím, zda je to málo, nebo dost, na přeměnu zotročené společnosti autoritativního režimu vlády jedné strany na svobodnou demokratickou společnost. „Ještě před deseti lety se zdálo, že, slovy Francise Fukuyamy, pádem tzv. železné opony dějiny v podstatě skončily. Zdá se, že vývoj posledních deseti let – nejen u nás, ale napříč naší euroatlantickou civilizací – mu nedává za pravdu,“ připomněl Rychetský.

V kontextu s tím zmínil, že v Ústavě České republiky se po jejím ustavení objevila nově vymezená definice státu – demokratický právní stát založený na úctě k lidským právům a svobodám. Tradiční pojetí demokracie jako Lincolnovy vlády lidu je doplněno o vládu práva. „Jde o výsledek poznání, že tradiční vláda opírající se pouze o momentální většinovou vůli si nesmí činit nárok na absolutní legitimitu. Ani zřetelně a demokraticky vyjádřená většinová vůle nemůže z nikoho učinit výlučného držitele pravdy,“ přiblížil Rychetský.

Reakce na obě světové války a na totalitní režimy minulého století spolu s poznáním, že demokracie je schopna sama sebe zničit, vyústily v materiální pojetí právního státu, zdůraznil Rychetský.

Události, které u nás doma, v některých sousedních státech a v Evropě na západ od nás, sledujeme v posledních několika letech, otevírají celou řadu otázek. „Před necelými deseti lety byla Evropská unie zasažena bouří finanční a dluhové krize, která obnažila skrývané a neléčené bolesti celého systému. Nedlouho poté se členské státy EU začaly názorově štěpit v důsledku náhlého přílivu uprchlíků ze zemí rozvrácených válkou a bylo veta po dřívějším optimismu a jednomyslném konsensu o další integraci,“ poukazuje Rychetský.

Za reálné nebezpečí pro současnou Evropu, která byla po dobu delší sedmdesáti let uchráněna hrůz globálních válek a vzájemné národní nesnášenlivosti, považuje Rychetský vzrůst národní a etnické sebezahleděnosti, xenofobie a někdy i antisemitismu. Slova jako solidarita nebo humanita se podle něj začala vytrácet z veřejného prostoru.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 9


Osobnost měsíce

Miroslava Němcová

  • ODS
  • senátorka
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Říkal si Cleopatra, tak seděl se ženami. Německo žasne nad případem vraha z Afriky

18:18 Říkal si Cleopatra, tak seděl se ženami. Německo žasne nad případem vraha z Afriky

Až neuvěřitelný případ se právě probírá v Německu, kde africký migrant ubodal dozorce v uprchlické u…