Šulcová Rychetského konfrontovala s jeho někdejším údajným tvrzením, že chtěl na svém postu skončit. Ten odpověděl, že naletěla médiím, kterým nelze dnes nic věřit. „Skutečně minulý týden vyšel v HN jejich redakční článek s ohromným titulkem, že Rychetský změnil názor,“ řekl Rychetský. „Prostě samé buďto úplné nesmysly, nebo posunutá stanoviska.“
Rychetský uvedl, že celou dobu si stojí za názorem, že opětovnou nominaci přijme, ale pod podmínkou, že nebude funkci vykonávat po celou dobu funkčního období. Vadí mu už samotná skutečnost, že může dojít ke znovuzvolení stejného soudce. Zároveň by se měl Ústavní soud obměňovat jinak, než že odejdou všichni jeho soudci najednou.
„Ale třeba skončím příští měsíc,“ ohradil se Rychetský proti opětovnému dotazu, zda funkci v roce 2017 v případě nominace přijme. Důležité je však obměňovat soudce postupně, aby tak měli lepší přehled o celém dění. Nominaci by však přijal, chtěl by ale skončit nejpozději na konci roku 2017.
„Není pravda, že jsem nespokojen s prací nebo se složením současného Ústavního soudu,“ řekl Rychetský a podotkl, že i do médií jej chválil. Naznačil, že jediný problém možná spočívá v přílišné individualitě jednotlivých jeho členů.
„Ta skutečnost je taková, že Ústavní soud sestavoval prezident jakožto opravdu první prezident ... skutečně transparentně,“ odpověděl Rychetský na zmínku, že proti některým obsazeným místům údajně „výslovně protestoval“. Pouze nebyl přítomen některým jednotlivým nominacím, v žádném případě by však neřekl, že na Ústavním soudu je někdo, kdo tam nepatří.
Problém měl naopak s fungováním předešlého Ústavního soudu, který v době jeho předsednictví nefungoval podle Rychetského představ.
O nezávislosti současného polského ústavního soudu však poněkud pochybuje. První problém vidí v tom, že se nová vláda pokouší o rychlé přeobsazení soudců a zároveň se jej snaží také paralyzovat reformou rozhodovacích soudních procesů. Rychetský souhlasí s kritiky polské vlády, že se snaží ochromit svůj vlastní ústavní soud.
Komentoval i slovní přestřelky mezi Zemanem a Sobotkou. Uvedl, že jej trápí obecný pokles politické kultury v České republice a skutečnost, že je běžné prezentovat politické postoje čistě prostřednictvím médií. „V době, kdy byl prezidentem Václav Havel a nejednou se stalo, že jsme neměli stejný názor ... nikdy se to neřešilo prostřednictvím médií,“ řekl Rychetský a dodal, že tehdy se prostě vedl dialog tak dlouho, než došlo na řešení celého rozporu. Za Václava Havla takové výměny názorů a nadávky skrze média prostě nepřicházely v úvahu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa