Pavel Sehnal: Část lidí už nemá na splátku hypoték. A může být hůř

26.07.2021 15:02 | Zprávy

Skoro padesát procent lidí začíná mít problémy s úhradou splátek hypoték a část z nich už je přímo neschopná splácet. Podle Pavla Sehnala z Aliance pro budoucnost se může situace ještě zhoršit. Lidé by si podle něho měli dobře spočívat, zda mají bezpečné příjmy. “Jinak je rozhodně lepší nájemní bydlení,” je přesvědčen.

Pavel Sehnal: Část lidí už nemá na splátku hypoték. A může být hůř
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Sehnal, předseda APB

V médiích se objevily informace, že 47 procent má problém s hrazením splátek hypoték a 16 procent z nich se už dostaly do bezvýchodné situace a nemají své závazky z čeho hradit. Podle šéfa Aliance pro budoucnost to nevěstí nic dobrého a pokud se ekonomická situace nezlepší a opatření státu nezmizí, krize se bude prohlubovat.

“Ukazuje se, že ekonomické změny, které díky krizovým opatřením vlády proběhly, se dotkly zejména aktivních lidí. Lze totiž předpokládat, že hypotéky měli spíše aktivnější lidé, kteří si kromě svého běžného povolání pořídili nemovitost na hypotéku, příjmy se jim vlivem vládních opatření zkrátily a najednou mají problémy hypotéky splácet. Dále se tak otvírají pomyslné nůžky, ceny nemovitostí jsou extrémně vysoké a zadluženost na hypotéku je enormní,” míní. 

Hypotéky jsou v českém případě podle jeho slov celoživotním závazkem a v zahraničí to jde dokonce ještě dál. “V řadě zemí nejsou díky vysokým cenám nemovitostí nijak neobvyklé vícegenerační hypotéky. Dokonce až trojgenerační. Otázkou je, zda toto je cesta, jakou by občané měli jít. Není lepší nájemní bydlení? Zatím se v mu v Česku příliš nedaří, přitom na tom není nic špatného,” konstatuje Sehnal.

Pokud prý nedojde k zásadnějšímu uvolnění ekonomické situace, aby se lidem z dvou třetin vrátily původní příjmy, schopnost splácet bude podle něho dále ohrožena. “Tím by došlo ke strukturálním změnám na trhu hypoték. Aliance pro budoucnost upozorňuje především na nutnost ekonomické gramotnosti a základního finančního vzdělání občanů, aby tak mohli zvážit, zda jsou jejich příjmy dostatečně bezpečné na období aspoň pěti až deseti let. 

“Nejrůznější reklamní lákadla a poutače hypotečních bank a developerů jsou silná a lidé by si měli uvědomit, že pokud nejsou jejich příjmy na další zhruba dekádu bezpečné, neměli by si hypotéku brát. V opačném případě mohou přijít o všechno, což může způsobit další rodinné tragédie a problémy. Opět se tím dostávám k základnímu heslu Aliance pro budoucnost, které tvoří dvě důležitá slova. Svoboda a odpovědnost. V tomto případě zdůrazňuji odpovědnost,” uzavírá Pavel Sehnal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

17:53 Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

S vánočními a novoročními projevy se přímo roztrhl pytel. Zúčastnil se i bývalý prezident Miloš Zema…