Pavlův „podpis“ Charty 77: Pravý chartista mu odprodá svůj

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

04.09.2023 16:35 | Analýza

„Rozhodl jsem se prodat svůj podpis Charty 77 českému prezidentovi i oněm umělcům, kteří o podpis mají dodatečný zájem,“ napsal performer a umělecký provokatér Milan Kohout. Tím vlastně sepsal pokračování mystifikace, která je už několik dní hitem internetu. Řeší ji mnozí. Kdo by totiž nedumal nad tím, proč chce Bartoška, Havlová, Mádl, Klus a Issová nově podepsat dokument neformální československé občanské iniciativy z bývalého režimu.

Pavlův „podpis“ Charty 77: Pravý chartista mu odprodá svůj
Foto: Archiv M. Kohouta
Popisek: Milan Kohout

„Ne, prezident Pavel opravdu zpětně nepodepíše Chartu 77,“ napsal ve vysvětlujícím titulku na serveru Manipulátoři.cz jeho šéfredaktor Jan Cemper s tím, že jde o hoax. Psal o článku, který informoval o tom, že se Petr Pavel chystá Chartu 77 podepsat, který vzbudil celkem dost ohlasů na internetu. Jenže ono to má pokračování...

Manipulátoři a manipulovaní

Mystifikace s titulkem „Prezident Pavel dodatečně podepíše Chartu 77“ se na blogové platformě Seznam Zpráv Seznam médium objevila ke konci minulého měsíce a byl pod ní jako autor podepsán Pokrokový euroobčan. Píše se v ní, že by měl Chartu 77 podepsat 28. října 2023 před slavnostním předáváním státních vyznamenání. Podle satirického článku chtěl prezident Chartu 77 kdysi podepsat, ale v soukromí domova, protože tehdy snil o nespoutaném životu v undergroundu, ale režim mu to neumožnil, proto chce nyní tento dluh splatit. Celou akci prý vymyslel bývalý disident Otto Rákosník. Přečtěte si zde.

„V něm například cituje legendárního Otíka (Otto Rákosníka) z filmu Vesničko má středisková. Rádoby vtipný článek zřejmě naráží na to, že prezident Pavel se účastnil například piety k 21. srpnu 1968, ačkoliv byl členem KSČ. Prezident se však v projevu ke své minulosti kriticky vyjádřil,“ vysvětlil následně Cemper s tím, že článek vzala část lidí vážně, například bývalý disident Otto Černý, který dokonce vyhrožoval tím, že svůj podpis odvolá, jestliže se tak stane. Jak dodal Cemper, Chartu 77 šlo podepsat v době komunismu, ale po revoluci byla iniciativa rozpuštěna.

Hned v den první byla publikována další, jíž „Pokrokový euroobčan“ dal titulek: „Zdeněk Svěrák, Jan Hrušínský a další chtějí také dodatečně podepsat Chartu 77.“ V ní se také píše, že záměr přidat podpis pod Chartu 77 projevili kromě již zmíněných i Jiří Bartoška, Dagmar Havlová a za ty mladší Jiří Mádl, Tomáš Klus, Aňa Geislerová, Tomáš Matonoha či Martha Issová. Podle článku „není žádným tajemstvím, že naši umělci měli protikomunistické smýšlení vždy, jen ho v dobách komunistických represí nemohli dávat najevo, a proto je načase, aby jim naše společnost splatila dluh, který vůči nim má, a začala vyjadřovat jejich demokratickému smýšlení úctu a respekt.“ Článek zde.

Popisované mystifikace se na internetu celkem ujaly. Dva komentáře pod článkem o „umělcích, co chtějí podepsat také Chartu 77“ za všechny. „Raději by měli podepsat petici proti Národní frontě pětikoalice, která se po volebním podvodu zmocnila absolutní vlády. Po ovládnutí Senátu a Parlamentu ovládla i prezidentský úřad, Ústavní soud i Nejvyšší soud a teď silou prosazuje protilidové zákony, zatímco bohatým rozdává dotace na nesmysly,“ píše se v jednom a druhý naznačuje: „Co vás na tom lhaní baví? Že se najdou jedinci, co vám ty žvásty baští? No, slaboduchým stačí málo.“ Předchozí článek o „prezidentovi podepisujícím Chartu 77“ se v komentářích například píše: „Pokud je to pravda, tak je PePa neuvěřitelně blbej a celý mainstream, který tohle prodává veřejnosti. Ono ruku na srdce, tyhle nesmysly se z jeho strany daly očekávat, tohle je ale fakt mistrovský kousek! No, tak tohle si zvolila většina.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

***, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseslušná občanka , 04.09.2023 17:30:47
Milí dizidenti, to jsme to dopracovali, co? Bolševik je zpátky, akorát se jmenuje teď Fialová Petikoalice. Jeden rozdíl to má. I Jakeš se Štěpánem byli chytřejší než ty dnešní ........

|  16 |  0

Další články z rubriky

Článek o jaderných zbraních prý Ukrajincům „pohnojil“ jejich pozici

10:43 Článek o jaderných zbraních prý Ukrajincům „pohnojil“ jejich pozici

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naznačil, že buď Ukrajina vstoupí do NATO, nebo se vrátí k …