Pecina prozradil původní plán: Chtěli jsme vládu ČSSD, KSČM a SPOZ

31.01.2014 8:40 | Zprávy

Vliv podhradí, tedy Nejedlého a Mynáře na chod Rusnokovy vlády se podle bývalého ministra vnitra Martina Peciny přeceňuje, řekl to v rozhovoru pro LN. Mluvil také o neúspěchu SPOZ ve volbách a prozradil, že jejich cílem byla levicová vláda ve spolupráci SPOZ, ČSSD a KSČM.

Pecina prozradil původní plán: Chtěli jsme vládu ČSSD, KSČM a SPOZ
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Martin Pecina

Dnešní LN zajímalo, jak Hrad ovlivňoval výběr ministrů Rusnokovy vlády a také, zda lidé z Hradu navrhovali náměstky na ministerstva. K tomu nyní už bývalý ministr vnitra uvedl, že sice Jiřímu Rusnokovi dal některá jména ministrů a na některých se i shodli, ale jinak prý do výběru nezasahoval. „Neměl jsem však možnost do procesu ingerovat, proto ani nemohu vědět, jestli do výběru zasahovali Nejedlý a Mynář,“ uvedl pro LN.

K obsazení míst náměstků pak Martin Pecina řekl, že z vlastní vůle vyměnil na ministerstvu pouze čtyři lidi, a to podle svého rozhodnutí. „Když jste ale ministr, chodí za vámi půlka republiky, že pro vás mají `doporučení`. Asi není pochyb o tom, že pánové z Hradu mi někoho doporučovali, dal jsem však na svůj výběr,“ říká bývalý ministr vnitra. Uvedl také, že vliv „podhradí“, tedy Mynáře s Nejedlým, se podle něj přeceňuje.

S komunisty nemám problém

O propadu strany SPOZ ve sněmovních volbách má Pecina jasno. „Bezpochyby to byl velký neúspěch. Já o teplá místečka nestojím, což jsem dokázal už v minulém volebním období odchodem z Poslanecké sněmovny. Do voleb jsme šli s vidinou toho, že bychom pokračovali jako ministři,“ přiznává Pecina.

„Cílem byla levicová vláda ve spolupráci SPOZ, ČSSD a KSČM. Nemám s komunisty problém, v Parlamentu patří do nejstabilnější skupiny poslanců. Úspěch SPOZ by býval pomohl i prezidentovi, protože při sestavování vlády by se hlavě státu prezidentská strana určitě hodila,“ řekl Pecina.

Martin Pecina dále v LN hovoří o různých důvodech neúspěchu SPOZ ve volbách. Podle něj udělali mnoho chyb. Například prý neměli celostátního lídra a to byla chyba. „Slogan `Zastavili jsme Kalouska` nebyl dobrý, neměli jsme se vyjadřovat negativně,“ soudí Pecina a dodává, že SPOZ se mimo jiné ocitla ve velké palbě médií.

Nikdy jsem nebyl politikem

Bývalý ministr vnitra také odpovídal na otázku, proč se nechtěl stát lídrem SPOZ ani nyní po volbách. „Nikdy jsem nebyl politikem, ale manažerem. Ve sněmovně se nedalo vydržet, neuměl jsem se tam pohybovat. Nyní odcházím do strojírenské společnosti Alta a těším se na novou výzvu. Dělat šéfa strany by nebylo pro mě,“ řekl Pecina v závěru rozhovoru pro LN.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Ing. Veronika Vrecionová byl položen dotaz

Milovníci Ruska

Podle vás jsou v Europarlamentu pro smích a považujete za smutné, že tam vůbec milovníci Ruska jsou. Ale oni tam jsou proto, že je lidé volili. Zamýšlela jste se nad tím proč? A jestli ano, k čemu jste dospěla? I třeba u nás je pořád dost obdivovatelů Ruska a komunistů.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zemřel Vladimír Kapal. Nahlédli jsme do dokumentů, jimiž se bránil

20:44 Zemřel Vladimír Kapal. Nahlédli jsme do dokumentů, jimiž se bránil

Po několika měsících boje s těžkou nemocí zemřel šéfredaktor Svobodného rádia Vladimír Kapal. Noviná…