Pehe: Češi jsou nedospělí. Mladý Klaus je extremista

13.09.2018 10:31 | Zprávy

Extremismus byl tématem rozhovoru politologa Jiřího Peheho pro server Forum24.cz. Tématem byly mimo jiné švédské volby, ale i to, jak jsme na tom s extremismem v Česku.

Pehe: Češi jsou nedospělí. Mladý Klaus je extremista
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

„Výsledek švédských voleb je vlastně lepší, než se obecně očekávalo, vezmeme-li v úvahu, že Švédsko přijalo v posledních letech statisíce uprchlíků a že na předměstí švédských měst jsou potíže s integrací předešlých migrantů. Narůst Švédských demokratů o čtyři nebo čtyři a půl procenta není zase až tak významný,“ poznamenal úvodem k výsledkům ve skandinávské zemi Pehe. 

Následně uvedl, že v moderní západní společnosti je vždycky asi tak pětina lidí, kteří mají sklon k extremismu. „Jistou radikalizaci populistů, nacionalistů a extremistů odstartovala už ekonomická krize v roce 2008, nikoliv až migrační krize,“ zmínil v té souvislosti. V České republice se podle něj, odkazujícího se na BBC, počítají mezi extremisty pouze okamurovci. „Vezmeme-li v úvahu, že v českém politickém mainstreamu skoro všichni přijali antiimigrační retoriku (s výjimkou TOP 09 a možná Pirátů a Starostů), tak by to podle jiných kritérií dopadlo jinak. Stačilo by se podívat na protiimigrační postoje. Máme u nás strany, které u nás patří k mainstreamu, jako je třeba ODS nebo dnešní sociální demokracie, kde hrají antiimigrační postoje důležitou roli. Takže odhadnout se to nedá, bude vždycky záležet na kritériích, ale myslím že to reálné procento lidí, kteří tíhnou k autoritářství, je u nás bohužel o dost vyšší než v západních společnostech,“ zmínil Pehe.

„Česká společnost je zatím, pokud jde o demokratický vývoj a hodnoty, na kterých demokratický systém kulturně stojí, poměrně nedospělá, někde v polovině cesty. Zároveň vidíme, že se tu stále ještě projevují rezidua z doby bývalého režimu, která hrají velkou roli zejména u postkomunistické části  společnosti, která volila Miloše Zemana. Jsou to lidé, kteří tíhnou k mentálním stereotypům a rituálům zděděným z bývalého režimu. Když přijde krize nebo těžká situace, volají po vládě silné ruky a určitém typu autoritářství,“ zmínil také svůj pohled politolog.

Původní text ZDE

Ve svém rozhovoru se věnoval také nepokojům v Chemnitzu či postojům poslance ODS Václava Klause. „Jeho postoje jsou extremistické a dnes se zcela překrývají s tím, co vidíme v prohlášení stran, jako je Alternativa pro Německo, které jsou na Západě popisovány jako extremistické a krajně pravicové,“ sdělil Pehe. 

Závěrem se pak vyjádřil i ke vzestupu autoritářských režimů v zemích Visegrádu a v Rakousku. „Myslím si ale, že například Česká republika je přece jenom v trochu lepší situaci, protože se nám tady podařilo šťastným řízením osudu vytvořit v 90. letech určité nezávislé instituce,“ poukázal závěrem Pehe například na Ústavní soud. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rusko zaútočí na Finy a Pobaltí, varuje známá skupina. Žádá preventivní zásah NATO

16:14 Rusko zaútočí na Finy a Pobaltí, varuje známá skupina. Žádá preventivní zásah NATO

Podle skupiny Anonymous se chystá Rusko k vojenskému úderu na Finsko a Pobaltí. Skupina vyzývá svět,…