Pehe založil provokaci na internetu. Vraždění Polky v Itálii srovnal s ubodáním Němce v Chemnitz. Do vřavy se pak pustil i Tabery

04.09.2018 22:15 | Zprávy

Politolog Jiří Pehe se na sociální síti v souvislosti s vraždou, která se stala v sobotu na severu Itálie, kde Polka ubodala zaměstnance muzea, ptá, zda se kvůli tomu nyní do Itálie přesunou protiimigrační hnutí Pegida a alternativa pro Německo (AfD) z Chemnitzu, kde se účastnily protestů kvůli násilné smrti pětatřicetiletého Němce, z jehož zabití jsou podezřelí dva mladí muži ze Sýrie a Iráku. „Polských migrantů je v západní Evropě víc než iráckých a syrských dohromady,“ upozornil na svém Twitteru politolog. Pod jeho příspěvkem se vzápětí rozjela zajímavá diskuse, do které se vložil i šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery.

Pehe založil provokaci na internetu. Vraždění Polky v Itálii srovnal s ubodáním Němce v Chemnitz. Do vřavy se pak pustil i Tabery
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Politolog, spisovatel a komentátor Jiří Pehe.

„Polka ubodala zaměstnance muzea a tři lidi zranila v italském Canneto sull’Oglio. Polských migrantů je v západní Evropě víc než iráckých a syrských dohromady. Přesunou se Pegida a AfD z Chemnitzu do Itálie? Pojedou to tam AB, Kaczyński a Orbán ‚řešit‘?“ položil Pehe na svém Twitteru otázky.

Jako první se pod tweetem objevila reakce od Tomáše Fejfara, podle kterého je to pouhá demagogie. „Kolik takových vražd a těžkých incidentů ještě spáchali Poláci? Když nebudeme počítat teroristické činy migrantů, tak pořád ještě bude zbývat dost incidentů sexuálního a kriminálního pozadí, o kterých je nekorektní se jen zmínit,“ napsal.

Na to mu politolog odpověděl slovy, že má „pravdu‘, jelikož nikdo neví, kolik takových činů v západní Evropě spáchali lidé z východní Evropy. „Protože vést o tom statistiky by byla nekorektní demagogie,“ zdůraznil Pehe. Podle Fejfara ale všichni víme, jak nebezpečné je přesadit do Evropy lidi, kteří vyrostli v tak odlišné kultuře. „Až se protrhne informační embargo, jak to doopravdy s těmi rozpory je, budete hledat slova těžko. A začíná to v Německu, Francii a třeba i Švédsku,“ uvedl s tím, že ti lidé nejsou fašisti.

Do jejich diskuse se vložil i šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery, podle kterého však informační embargo všude není. „Třeba jedním z klíčových důvodů pro Brexit bylo opakované zveřejňování seznamu vrahů a násilníků z Polska, Slovenska, Česka ... v bulváru,“ napsal a doplnil, že to vedlo k tomu, že někteří lidé volali: raději Afghánce než střední a východní Evropu. „Paniku lze vyvolat snadno,“ připomněl.

Češka vdaná do Německa, žijící v menším městě, popisovala, jak to u nich ve městě chodí s migranty, oponoval Taberymu Fajfr a dodal, že něco takového by oni v novinách rozhodně nenapsali. „O takovém embargu mluvím. Jak někdo vykládá, co se nehodí, je xenofob, rasista, v nejhorším případě fašoun,“ stojí si za svým.

„Tohle je velmi zajímavý mýtus: kde se píše, že je někdo xenofob? V zemi, kde se skoro nesmí psát, že ne každý uprchlík je vrahoun?“ rozlítil se Tabery a následně zmínil, že byl v Mnichově na debatě s krajany a ti se ho ptali: Co v Česku šílíte? Rodiče se mě ptají, jestli se nebojím ven. To se nepíše. Na to mu všakl Fajfr vyčetl, že něco takového mu Tabery je shopen napsat do twitterové diskuse, nikoliv do svých novin.

„Předpokládám, že ta žena přitom křičela katolický bůh je veliký, protože pokud by to třeba byla duševně nemocná žena, to byste sem určitě, Jiří, nenapsal, že?“ rýpl si do Peheho uživatel jménem Don Chechot. Pehe jej upozornil, že vražda v Chemnitzu nebyla, pokud ví, teroristický čin ve jménu Alláha. „Radikální pravice ovšem reaguje, jako by se stalo. Jinak, mimochodem, mnozí z kriminálních živlů, kteří spáchali v poslední době pod praporem islámu teroristické činy, se ukázali být duševně narušení,“ napsal na závěr.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Jan Volný byl položen dotaz

Naše životní úroveň a mzdy

Fialově tvrzení, že budeme mít v dohledné době mzdy jako v Německu snad nevěří nikdo, maximálně tak on sám, i když i o tom pochybuju. Můj na vás ale zní, proč tomu tak je? Proč je u nás životní úroveň nižší a stejně tak i platy? Přitom co se týká cen, tak ty jsou u nás mnohdy vyšší nebo srovnatelné ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozpad světa Peheho, Klvani a Řezníčka. Klaus rozebíral, co přinese Trump

19:31 Rozpad světa Peheho, Klvani a Řezníčka. Klaus rozebíral, co přinese Trump

„Význam Trumpova vítězství vidíme jako obrovské zatřesení dnešním světem, které může dát šanci uvidě…