Pekarová Adamová zaútočila na Janu Maláčovou. Zde je důvod

09.09.2019 22:19 | Zprávy

Poslankyně a první místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se v komentáři pro Právo vyjádřila k návrhu ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) na zřízení sdílených míst. Podle Adamové nejde o dobrý nápad a řešením by prý bylo zrušení minimální výše povinných odvodů na zdravotním pojištění. „Zkuste se občas poptat v praxi... uvidíte těch překvapení...,“ oponuje Adamové na Twitteru jeden z uživatelů s tím, že prý jsou v praxi sdílená místa užitečnější. A došlo i na „návrh sdílených ministerských křesel“.

Pekarová Adamová zaútočila na Janu Maláčovou. Zde je důvod
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

„V komentáři pro Právo píšu o tom, že návrh paní Maláčové na vytvoření sdílených míst, které by dotoval stát, není dobrým nápadem. Řešením je podle mě zrušení minimální výše povinných odvodů na zdravotním pojištění. Takovou změnu zákona jsem již navrhla,“ napsala poslankyně na svůj Twitter a přiložila i zmiňovaný komentář.

„ČSSD nám opět ukázala, jak si představuje zpružnění pracovního trhu. Tentokrát chce ministryně Maláčová zavést v rámci novely zákoníku práce takzvaná ‚sdílená pracovní místa‘. Doufá, že tím vyřeší problém nedostatku flexibilních úvazků. Výhodou oproti klasickým částečným úvazkům má být to, že takové místo vytvoří vždy jeden plný úvazek, ačkoli de facto půjde pouze o kombinaci dvou úvazků zkrácených,“ načíná svůj komentář o částečných úvazcích Markéta Pekarová Adamová.

Podle Adamové „nejde o nic jiného než o slovíčkaření, které v praxi nic neřeší“, jelikož jsou pro zaměstnavatele důležité náklady na pracovní místo a za současné situace jsou pro ně dva částečné úvazky prostě a jednoduše z pohledu nákladů méně výhodné než jeden plný. „Zaměstnavatel si umí poradit s organizací práce těch zaměstnanců, kteří společně vyplní jedno pracovní místo. To je pro něj to nejmenší a to jediné může takzvané sdílené místo řešit,“ tvrdí.

Dále upozorňuje, že se tím neřeší fixní náklady, „kupříkladu na zaškolení dvou nových lidí, ani papírování dvou úvazků místo jednoho se zaměstnavateli tímto nástrojem stejně nesníží a nezanedbatelná je i výše odvodů na zdravotním pojištění“. „Její minimální výše je stejná na částečném úvazku, i když zaměstnanec vydělá méně než minimální mzdu, jako kdyby ji vydělal,“ doplňuje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nehorázné. Co se skrývá za poslední peticí za vyšší poplatky pro ČT

9:41 Nehorázné. Co se skrývá za poslední peticí za vyšší poplatky pro ČT

Na poplach bije více než šest desítek významných institucí, které vyděsilo, že by se do konce roku n…